Serbest dolaşımlı sistemde yetiştirilen etlik piliçlerin gezinti alanına çıkma yaşının performans özellikleri üzerine etkisi
Effects of outdoor access age on performance characteristics of broilers raised in a free-range system
- Tez No: 972843
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı serbest dolaşımlı sistemde gezinti alanına çıkma yaşına performans özellikleri üzerine etkisini tespit etmektir. Çalışmada yabancı genotip olan Ross-308 etlik pilici kullanılmıştır. Çalışmada 3 grup ve her grup 4 tekerrürden oluşturulmuştur. Etlik piliçler gezinti alanına büyütmenin 10. günü (G10), 15. günü (G15) ve 25. günü (G25) çıkarılmıştır. Yerleşim sıklığı kapalı alanda 10 piliç /m2 ve gezinti alanında ise 2.5 m2/piliç olarak düzenlenmiştir. Çalışmada her tekerrürde 15 adet ve her grupta 60 adet olmak üzere toplam 180 adet etlik piliç kullanılmıştır. Yem ve su serbest olarak verilmiştir. Hayvanlara 1-10. günler arası civciv başlangıç yemi, 11-25 günler arası piliç büyütme ve 26-42. Günler arası piliç bitirme yemi verilmiştir. Hayvanlar deneme başlangıcında, büyütmenin 10. gün, 25. gün ve 42. gününde canlı ağırlıkları tartılmıştır. Büyütmenin 10. gün, 25. gün ve 42. Gününde kalan yemler tartılmıştır. Deneme süresince ölümler meydana geldikçe kayıt altına alınmıştır. Performans özellikleri olarak canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yem değerlendirme katsayısı ve yaşama gücü belirlenmiştir. Deneme sonunda G10 grubundaki canlı ağırlık 2580 g ve G15 grubundaki canlı ağırlık 2607 g ve G25 grubundaki canlı ağırlık 2688 g olarak tespit edilmiş olup gruplar arasındaki farklılık istatiksel olarak önemsiz olduğu görülmüştür (P>0.05). Denemenin 1-42. günleri arasında G10 grubundaki canlı ağırlık artışı 2536 g, G15 grubundaki canlı ağırlık artışı 2564 g ve G25 grubundaki canlı ağırlık artışı 2645 g olarak tespit edilmiş olup gruplar arasındaki farklılık istatiksel olarak önemsiz bulunmuştur (P>0.05). Büyütmenin 1-42. günleri arasında G10 grubundaki yem tüketimi (4081 g) G15 grubundaki yem tüketimi (3804 g) ve G25 grubundaki yem tüketiminden (3853 g) daha yüksek bulunmuştur (P<0.05). Diğer taraftan G15 grubundaki yem tüketimi (3804 g) ile G25 grubundaki yem tüketimi (3853 g) arasındaki farklılık istatistiki olarak önemsiz olmuştur (P>0.05). Büyütmenin 1-42. günleri arasında G10 grubundaki yem değerlendirme katsayısı (1.61) G15 grubundaki yem değerlendirme katsayısı (1.48) ve G25 grubundaki yem değerlendirme katsayısından (1.45) daha kötü bulunmuştur (P<0.05). Diğer taraftan G15 grubundaki yem değerlendirme katsayısı (1.48) ile G25 grubundaki yem değerlendirme katsayısı (1.45) arasındaki farklılık istatistiki olarak önemsiz olmuştur (P>0.05). Deneme süresince ölüm grubu G10 grubunda (%96.66), G15 grubunda (%100) ve G25 grubunda (%100) olarak tespit edilmiş olup, gruplar arası farklılıklar istatistiki olarak önemsiz olmuştur (P>0.05). Çalışma sonuçlarına göre, serbest dolaşımlı sistemde yetiştirilen etlik piliçlerin en erken gezinti alanına çıkış yaşının 15. gün olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of outdoor area access age on the performance characteristics of broilers reared in a free-range system. The study used the foreign genotype Ross-308 broiler chickens. Three groups were formed in the study, each consisting of four replicates. The broilers were allowed to access the outdoor area on the 10th day (G10), 15th day (G15), and 25th day (G25) of growth. The stocking density was arranged as 10 chickens/m² indoors and 2.5 m²/chicken in the outdoor area. A total of 180 broilers were used in the study, with 15 chickens in each replicate and 60 in each group. Feed and water were provided adlibitium. From days 1 to 10, the chicks were fed starter feed, from days 11 to 25 they received grower feed, and from days 26 to 42 they were given finisher feed. The live weights of the animals were measured at the beginning of the trial, on the 10th, 25th, and 42nd days of growth. The remaining feed was weighed on the 10th, 25th, and 42nd days of growth. Deaths were recorded as they occurred during the trial. Performance characteristics such as body weight, body weight gain, feed consumption, feed conversion ratio, and livability were determined. At the end of the trial, the body weight of the G10 group was found to be 2580 g, the G15 group 2607 g, and the G25 group 2688 g, with no statistically significant differences between the groups (P>0.05). Between days 1 and 42 of the trial, the weight gain of the G10 group was 2536 g, the G15 group 2564 g, and the G25 group 2645 g, with the differences between the groups also found to be statistically insignificant (P>0.05). During the same period, the feed consumption of the G10 group (4081 g) was found to be higher than that of the G15 group (3804 g) and the G25 group (3853 g) (P<0.05). On the other hand, the difference between the feed consumption of the G15 group (3804 g) and the G25 group (3853 g) was statistically insignificant (P>0.05). Between days 1 and 42, the feed conversion ratio of the G10 group (1.61) was found to be worse than that of the G15 group (1.48) and the G25 group (1.45) (P<0.05). However, the difference between the feed conversion ratio of the G15 group (1.48) and the G25 group (1.45) was statistically insignificant (P>0.05). During the trial, mortality rates were recorded as 96.66% in the G10 group, 100% in the G15 group, and 100% in the G25 group, with differences between the groups being statistically insignificant (P>0.05). According to the results of the study, the earliest age for broilers raised in a free-range system to access the outdoor area was determined to be the 15th day.