Syntheses of 1,2,4-oxadiazoles from bis-dialkynic ketones and syntheses of 6,7-dihydrofuro[3,4-c]pyridines and 3,4-diaryloylpyridines from N-homopropargylicβ-enaminones
Bis-dialkinik ketonlardan 1,2,4-oksadiazollerin sentezi ve N-homoproparjilik β-enaminonlardan 6,7-dihidrofuro [3,4-c] piridinler ve 3,4-diariloilpiridinlerin sentezi
- Tez No: 972857
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ZORA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
1,2,4-Oksadiazoller, biyolojik olarak aktif bileşikler ve malzeme bilimi alanlarındaki artan önemi nedeniyle son yıllarda yoğun olarak araştırılan heterohalkalı bileşikler arasında yer almaktadır. Piridinler ise, ilaçlar, vitaminler, gıda aroma vericileri, boyalar, yapıştırıcılar, insektisitler ve herbisitlerin yapılarında yaygın olarak bulunmaları nedeniyle en çok çalışılan heterohalkalı bileşik sınıflarından biridir. Bu tez çalışmasında amidoksimlerin bis-dialkinik ketonlarla potasyum hidroksit (KOH) varlığında tek kapta tepkimesiyle simetrik yapıdaki yeni 1,2,4-oksadiazoller sentezlenmiştir. Reaksiyon koşullarının optimize edilmesiyle, toplam 10 yeni 1,2,4-oksadiazol türevi orta ila iyi verimlerle sentezlenmiştir. Tezin ikinci bölümünde, N-homoproparjilik β-enaminonların moleküler iyot ve N-iyodosüksinimid (NIS) ile tepkimesi sonucu yeni bileşiklerin oluştuğu bir reaksiyon keşfedilmiştir. Bu bileşikler, 6,7-dihidrofuro[3,4-c]piridin ve/veya 3,4-diariloilpiridin türevleri olarak belirlenmiştir. Fazla miktarda iyot ya da NIS ve sezyum karbonat varlığında yapılan reaksiyonlar, esas olarak 6,7-dihidrofuro[3,4-c]piridin türevlerinin oluşumuna yol açmıştır. Bazı durumlarda ise 3,4-diariloilpiridin ürünleri elde edilmiştir. Bu dönüşüm sırasında yeni bir karbonil (keton) grubunun oluştuğu gözlemlenmiştir. Özetle, toplam 16 yeni 6,7-dihidrofuro[3,4-c]piridin türevi orta verimlerle sentezlenmiştir. Ayrıca aynı reaksiyon koşullarında, 9 yeni 3,4-diariloilpiridin türevi de orta verimlerle izole edilmiştir.
Özet (Çeviri)
1,2,4-Oxadiazoles have been intensely studied in recent decades as an important class of heterocycles, and they continue to attract great attention due to their growing significance in both bioactive compounds and materials science. Pyridines represent another widely studied class of heterocycles, notable for their extensive presence in the structures of pharmaceuticals, vitamins, food flavorings, dyes, adhesives, insecticides, and herbicides. In this thesis, we report the one-pot synthesis of novel symmetrical 1,2,4-oxadiazoles through a KOH-mediated reaction of amidoximes with bis-dialkynic ketones. After reaction optimization, a total of 10 novel 1,2,4-oxadiazole derivatives were synthesized in moderate to good yields. In the second part of the thesis, we discovered a novel reaction of N-homopropargylic β-enaminones with molecular iodine and/or N-iodosuccinimide, leading to the formation of 6,7-dihydrofuro[3,4-c]pyridines and/or 3,4-diaryloylpyridines. When reacted with excess molecular iodine or N-iodosuccinimide in the presence of cesium carbonate, N-homopropargylic β-enaminones afforded 6,7-dihydrofuro[3,4-c]pyridine derivatives. In some cases, the reaction also produced 3,4-diaryloylpyridines, involving the generation of a new carbonyl (ketone) group. Overall, the synthesis of 16 novel 6,7-dihydrofuro[3,4-c]pyridine derivatives were achieved in moderate yields. Additionally, 9 novel 3,4-diaryloylpyridine derivatives were isolated from the same reaction in moderate yields.