Modeling the effects of global climate change on the distribution of the cilician water frog lineage (genus: Pelophylax) in the Cukurova plain of Türkiye
Küresel i̇klim değişikliğinin kilikya su kurbağası soyunun (cins: Pelophylax) Türkiye'nin Çukurova Bölgesi'ndeki dağılımı üzerine etkilerinin modellenmesi
- Tez No: 972891
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM AKIN PEKŞEN, DR. BANU KAYA ÖZDEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Biyoloji, Zoology, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, küresel iklim değişikliğinin Türkiye'nin Çukurova Ovası'ndaki Kilikya su kurbağası soyu (cins: Pelophylax) üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. İleri düzey tür dağılım modelleme (SDM) teknikleri, özellikle MaxEnt kullanılarak, soyun mevcut habitat uygunluğunu etkileyen temel çevresel faktörler belirlenmiş ve 2030, 2050, 2080 ve 2100 yılları için farklı iklim değişikliği senaryoları (düşük ve yüksek karbon salınımı) altında gelecekteki habitat değişimleri tahmin edilmiştir. Sonuçlar, sıcaklık mevsimselliği, soğuk çeyrek minimum sıcaklığı, arazi engebeliliği ve su kaynaklarına yakınlığın soyun dağılımını belirleyen kritik faktörler olduğunu göstermektedir. Projeksiyonlar, uygun habitatların kuzeye doğru önemli bir kayma yaşadığını, bununla birlikte güneydeki çekirdek habitatların parçalanması ve kaybı riskini ortaya koymaktadır. İklim açısından uygun toplam alan genişleyebilirken, habitat bağlantısı ve insan kaynaklı baskılar soyun hayatta kalması için zorluklar oluşturmaktadır. Bu çalışma, iklim değişikliği etkilerini hafifletmek, kritik habitatları korumak ve bu hassas amfibi soyunun uzun vadeli hayatta kalmasını sağlamak için acil koruma stratejilerinin gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of global climate change on the distribution of the Cilician water frog lineage (genus: Pelophylax) in the Çukurova Plain of Türkiye. Using advanced species distribution modeling (SDM) techniques, particularly MaxEnt, the research identifies key environmental factors influencing the current habitat suitability of the lineage and predicts future habitat shifts under different climate change scenarios (low and high carbon emissions) for the years 2030, 2050, 2080, and 2100. Results indicate that temperature seasonality, minimum temperature of the cold quarter, ruggedness, and proximity to water bodies are critical determinants of the lineage's distribution. Projections reveal a significant northward shift in suitable habitats, accompanied by fragmentation and potential loss of core southern habitats. While the total climatically suitable area may expand, habitat connectivity and anthropogenic pressures pose challenges to the lineage's survival. This study underscores the urgent need for conservation strategies to mitigate climate change impacts, protect critical habitats, and ensure the long-term survival of this vulnerable amphibian lineage.