Development of a laser-based treatment and monitoring strategies of microplastics for water purification
Su arıtımı için lazer yardımlı mikroplastik işleme ve izleme stratejisi geliştirilmesi
  1. Tez No: 972911
  2. Yazar: HAFSA MOAZZAMIA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPAN BEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, femtosaniye lazer ışınımının mikroplastik konsantrasyonunu tespit edilebildiği kadarıyla 2 fM'a kadar düşürme potansiyeli olduğu gösterilmiştir. Bu değer başlangıç değerinin %42 altıdır. İlk olarak elli yıldan uzun bir süre önce kaydedilmiş olan mikroplastik kirliliği, artmaya devam etmekte ve deniz, tatlı su ve karasal ekosistemler için ciddi riskler oluşturmaktadır. Çok sayıda tespit, giderme ve ayrıştırma tekniği araştırılmış olsa da, her biri daha etkili ve yaygın olarak uygulanabilir çözümlere olan ihtiyacı vurgulayan sınırlamalarla karşı karşıyadır. Bu çalışma, kontrollü laboratuvar koşulları altında sulu ortamlarda mikroplastiklerin lazerle bozunmasını incelemektedir. Suda asılı polistiren mikroküreler, model mikroplastik olarak kullanılmıştır. Numuneler, polimer parçalanmasına katkıda bulunan dalga boyu ve yoğunluğa bağlı çok foton soğurması olayını araştırmak üzere seçilen üç lazer ışınımına maruz bırakılmıştır: görünür milisaniye darbeli lazer, yakın kızılötesi nanosaniye darbeli lazer ve kızılötesi femtosaniye darbeli lazer. İşlemden sonra, numuneler morfoloji veya kompozisyon değişikliklerini tespit etmek için açısal çözünürlüklü bir Mie saçılması düzeneği kullanılarak analiz edilmiştir. Bu optik yöntem, yapısal değişiklikleri izlemek için hassas bir yaklaşım sunmakta ve kalibre edilmiş güç kontrolü sayesinde tutarlı ölçüm sağlamaktadır. Sonuçlar, femtosaniye lazerlerin son derece düşük konsantrasyonlarda bozunma için kullanılabilirliğini ortaya koymuş, lazer rejimleri arasında karşılaştırmalı bir çerçeve oluşturmuş ve ışık tabanlı yöntemlerin gelecekteki çevre iyileştirme stratejilerine entegrasyonunu desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, femtosecond laser irradiation achieved detectable microplastic degradation down to 2 fM concentrations, with a maximum observed decrease of 42% in the original number density, demonstrating the potential of ultrafast laser treatment for highly dilute systems. Microplastic pollution, first reported over five decades ago, continues to escalate and pose serious risks to marine, freshwater, and terrestrial ecosystems. While numerous detection, removal, and decomposition techniques have been explored, each faces limitations, underscoring the need for more effective and broadly applicable solutions. This study investigates laser-induced degradation of microplastics in aqueous environments under controlled laboratory conditions. Polystyrene microspheres suspended in water were used as a model microplastic. Samples were exposed to three laser sources: a visible millisecond-pulsed laser, a near-infrared nanosecond-pulsed laser, and a femtosecond-pulsed infrared laser, chosen to probe wavelength- and intensity-dependent multiphoton absorption phenomena contributing to polymer breakdown. Following treatment, samples were analyzed using an angular-resolved scattering setup to detect morphological or compositional changes. This optical method provides a sensitive approach to monitor structural alterations and ensures consistent measurement through calibrated power control. The results demonstrate the feasibility of using femtosecond lasers for degradation at extremely low concentrations, establish a comparative framework across laser regimes, and support the integration of light-based methods into future environmental remediation strategies.