Process optimization of instant coffee production from coffee beans: technological and environmental evaluation using simulationtechniques
Kahve çekirdeğinden instant kahve üretiminin süreç optimizasyonu: teknolojik ve çevresel olarak simülasyon teknikleri kullanılarak değerlendirilmesi
- Tez No: 972914
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ COŞKUN DALGIÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA DURSUN SAYDAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, instant kahve üretiminde altı farklı senaryonun teknik ve ekonomik performansları karşılaştırılmıştır. Ürün bileşenleri, yan ürün geri kazanımı, yatırım ve işletme maliyetleri ile kârlılık kriterleri değerlendirilmiştir.Kimyasal analizler, en yalın üretim modeli Senaryo 1'in kafein (%0,95) ve karbonhidrat (%20,95) oranlarının yüksek olduğunu, entegre sistemlerde ise bu oranların düştüğünü göstermiştir. Selüloz ise yalnızca Senaryo 3 ve 4 varyantlarında %93 saflıkla elde edilmiştir.Ekonomik açıdan, Senaryo 1 en düşük yatırım (17,48 milyon USD) ve işletme maliyetlerine (29,7 milyon USD) sahiptir. En yüksek maliyetler Senaryo 4.3'te gözlenmiştir (yatırım ~28,2 milyon USD, işletme ~35,7 milyon USD). Birim üretim maliyeti Senaryo 1'de 26,17 $/kg, Senaryo 4.3'te 45,09 $/kg'dır.Gelir açısından Senaryo 4.3 en yüksek toplam geliri sağlasa da, net kâr açısından Senaryo 1 (17,57 milyon USD) daha avantajlıdır. Ayrıca, Senaryo 1'in yatırım geri dönüş süresi 1 yıl, IRR %66,9 ve NPV ~136,1 milyon USD ile en finansal açıdan cazip senaryo olduğu belirlenmiştir. Bu nedenle üretim stratejisinin, ekonomik etkinlik ve ürün çeşitliliği hedefleri dengelenerek belirlenmesi sektörde sürdürülebilir başarı için önemlidir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the economic and technical performance of six distinct scenarios in the manufacturing of instant coffee. Product elements, operational and investment expenses, by-product recovery, and profitability standards were assessed. The simplest manufacturing model, Scenario 1, produced high ratios of caffeine (0.95%) and carbohydrates (20.95%), according to chemical studies, whereas integrated systems had lower ratios. Only in Scenarios 3 and 4 was 93% pure cellulose obtained. Scenario 1 has the lowest operational costs (29.7 million USD) and investment (17.48 million USD) in terms of economics. Scenario 4.3 had the highest expenses (investment ~28.2 million USD, operation ~35.7 million USD). In Scenarios 1 and 4.3, the unit manufacturing cost is 26.17 $/kg and 45.09 $/kg, respectively. In terms of net profit, Scenario 1 (17.57 million USD) is more favorable even though Scenario 4.3 has the highest total revenue. Furthermore, with an investment payback period of one year, an IRR of 66.9%, and an NPV of about 136.1 million USD, Scenario 1 has been identified as the most financially appealing scenario. As a result, determining the production strategy by striking a balance between the goals of product variety and economic efficiency is crucial for the sector's long-term performance.