Lorentz uzayında bazı uzaysal kapalı zincirlerin constraınt manifoldları
Constraint manifolds of some spatial closed chains in lorentzian space
- Tez No: 972915
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUŞRA AKTAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ OLGUN DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
Özet
Bu tez sekiz bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. Bu kısımda, çalışmanın konusu ile ilgili literatürde yer alan bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, sonraki bölümlerde kullanılacak olan temel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, tek loplu kapalı zincirlerin yapı denklemleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde, Lorentz 3−uzayında 2C ve 3C uzaysal açık zincirlerin constraint manifoldları ifade edilmiştir. Beşinci bölümde, Lorentz uzayında uzaysal kapalı zincirlerin yapı denklemleri elde edilmiştir. Altıncı bölümde, ilk linkin causal karakteri ve silindirik jointin dönme ekseni faktörlerini dikkate alarak Lorentz uzayında 4C uzaysal kapalı zincirlerin constraint manifoldlarını tanımlayan cebirsel ifadeler türetilmektedir. Yedinci bölümde, Lorentz uzayında 6C uzaysal kapalı zincirlerle ilişkili constraint manifoldlarının keşfedilmemiş cebirsel temsilleri araştırılmaktadır. Son olarak, sekizinci bölümde, elde edilen sonuçlar tartışılmış ve gelecekte yapılabilecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of eight chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In this section, the information available in the literature related to the subject of the study is presented. The second chapter provides the fundamental definitions and theorems that will be utilized in the subsequent chapters. In the third chapter, the structure equations of single-loop closed chains are investigated. In the fourth chapter, the constraint manifolds of 2C and 3C spatial open chains in Lorentzian 3−space are described. In the fifth chapter, the structure equations of spatial closed chains in Lorentzian space are derived. In the sixth chapter, algebraic expressions defining the constraint manifolds of 4C spatial closed chains in Lorentzian space are derived by taking into account factors such as the causal character of the first link and the rotation axis of the cylindrical joint. The seventh chapter explores the previously undiscovered algebraic representations of constraint manifolds associated with 6C spatial closed chains in Lorentzian space. Finally, the eighth chapter is dedicated to the discussion of the obtained results and suggestions for future research.