Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde doğal yayılım gösteren yabani baklagillerden izole edilen Didymella türlerinin patojenisite analizleri ve moleküler tanısı
Pathogenicity analyses and molecular identification of Didymella species isolated from wild legumes naturally distributed in Eastern and Southeastern Anatolia Regions.
  1. Tez No: 972917
  2. Yazar: ASUMAN EVRİM UYGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN CAN, DOÇ. DR. MUSTAFA SEVİNDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Fabaceae familyası, mercimek, bezelye ve nohut gibi türleri içeren, yüksek protein içerikleriyle öne çıkan önemli bir bitki grubudur. Didymella spp.'ler (Anamorf: Ascocohyta spp) , baklagillerin toprak üstü aksamında Ascochyta yanıklığı hastalığına neden olarak verim ve kalite kayıplarına yol açan önemli fungal patojenlerdir. Bu çalışmada, 2015 ve 2022 yıllarında 6 ilde yapılan sörvey çalışmalarıyla yabani ve kültür baklagillerinden izole edilen Ascochyta spp.'lerin virülenslikleri ve moleküler karakterizasyonları incelenmiş, patojenisite analizleri sonucunda 30 Ascochyta spp. izolatı belirlenmiştir. Moleküler karakterizasyon çalışmaları ile Ascochyta lentis Türkiye'de ilk kez Lathyrus aphaca, L. sativus, Lens culinaris subsp. orientalis'te; Dünya'da ilk kez Vicia cassia ve V. narbonensis'te rapor edilmiştir. A. pisi, Dünya'da ilk kez Pisum sativum subsp. elaitus'ta, A. fabae Türkiye'de ilk kez V. narbonensis'te; Dünya'da ilk kez Vicia sativa, V. cassia ve V. galilaea'de; D. pinodella, Türkiye' de ilk kez Lathyrus cicera'da raporlanmıştır. A. fabae-vicia villosa, Vicia galilaea'da, A. lentis-vicia villosa ise L. gorgoni var. gorgoni'de Dünya' dan ilk kez rapor edilmiştir. Elde edilmiş olan verilerin Didymella spp. ve baklagillerin konukçu patojen özelleşmesinin anlaşılmasına katkıda bulunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The Fabaceae family, which includes species such as lentils, peas, and chickpeas, represents a significant group of plants distinguished by their high protein content. Didymella spp. (anamorph: Ascochyta spp.) are important fungal pathogens responsible for Ascochyta blight on the aerial parts of legumes, leading to significant yield and quality losses. In this study, the virulence and molecular characterization of Ascochyta spp. isolates obtained from wild and cultivated legumes during surveys conducted in six provinces between 2015 and 2022 were investigated. As a result of pathogenicity analyses, 30 Ascochyta spp. isolates were identified. Through molecular characterization studies, Ascochyta lentis was reported for the first time in Türkiye on Lathyrus aphaca, L. sativus, and Lens culinaris subsp. orientalis; and for the first time worldwide on Vicia cassia and V. narbonensis. A. pisi was reported for the first time globally on Pisum sativum subsp. elatius, and A. fabae was identified for the first time in Türkiye on V. narbonensis and worldwide on Vicia sativa, V. cassia, and V. galilaea. D. pinodella was reported for the first time in Türkiye on Lathyrus cicera. Furthermore, A. fabae-vicia villosa was reported for the first time worldwide on Vicia galilaea, and A. lentis-vicia villosa on Lathyrus gorgoni var. gorgoni. The data obtained from this study are expected to contribute to a better understanding of host-pathogen specialization between Didymella spp. and legume species.