11 Eylül (2001) saldırıları, Afganistan işgali (2001) ve Irak işgalinin (2003) Cumhuriyet gazetesindeki ideolojik sunumu
Ideological presentation of 11 September (2001) attacks, Afghani̇stan occupati̇on (2001) and Iraq occupati̇on (2003) in Cumhuri̇yet newspaper
  1. Tez No: 843865
  2. Yazar: HATİCE ÖZYURT MUBAREZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN TEMİZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Cumhuriyet gazetesi Türkiye'de fikir gazeteciliğinin öncüsüdür. Fikir gazetesi olma özelliğini kuruluşundan bu yana koruyan gazete, bu özelliği sebebiyle hem Türkiye hem de dünya gündemini her zaman yakından takip etmiştir. Cumhuriyet rejiminin savunucusu olan gazete, gerek haberleriyle gerekse köşe yazarlarıyla dış gelişmeleri izlemiş ve okurlarıyla paylaşmıştır. 11 Eylül 2001 saldırıları ve akabinde gelişen Afganistan ve Irak işgallerini de Cumhuriyet gazetesi uzun süre gündeminde tutmuştur. Gazete, kuruluşundan beri“ABD karşıtı”olmasına rağmen 11 Eylül saldırılarını“ABD yanlısı”bir tavırla haberleştirmiş ama köşe yazılarında ABD politikalarını ve sonrasındaki işgallerini sıkça eleştirmiştir. Özellikle ABD'nin Irak işgalini ise karşıt bir tavırla aktarmıştır. Bu çalışmada 11 Eylül saldırıları ile sonrasında gerçekleşen Afganistan ve Irak işgallerinin Cumhuriyet gazetesinde nasıl işlendiği incelenmiştir. Söylem ve içerik analizinin kullanılarak yapılan incelemede, Cumhuriyet gazetesinin“ABD karşıtı”tutumunun izleri aranmıştır.
Özet (Çeviri)
Cumhuriyet newspaper is the pioneer of opinion journalism in Turkey. The newspaper, which has maintained its feature of being an opinion newspaper since its establishment, has always closely followed the agenda of both Turkey and the world due to this feature. The newspaper, which is a defender of the Republican regime, followed foreign developments with both its news and columnists and shared them with its readers. Cumhuriyet newspaper kept the September 11, 2001 attacks and the subsequent invasions of Afghanistan and Iraq on its agenda for a long time. Although the newspaper has been“anti-US”since its establishment, it covered the September 11 attacks in a“pro-US”manner, but frequently criticized US policies and subsequent occupations in its columns. In particular, he conveyed the US invasion of Iraq in an opposing manner. In this study, it was examined how the September 11 attacks and the subsequent invasions of Afghanistan and Iraq were covered in the Cumhuriyet newspaper. In the analysis conducted using discourse and content analysis, traces of Cumhuriyet newspaper's“anti-US”attitude were sought.