Otel mutfak çalışanları çatışma yönetim tarzlarının işten ayrılma niyeti üzerine etkisi: Bir alan araştırması
The effect of organizational conflict levels on turnover intention: A study on hotel kitchen employees
- Tez No: 973073
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSER YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Çatışma toplumsal yaşamda geçmişten günümüze kadar uzanan, insanın bulunduğu her yerde var olan ve var olmaya devam edecek olan bir olgudur. İşletmeler bir ülke ekonomisinin yapı taşları olarak, beşeri ve maddi kaynaklarıyla kalkınmanın en önemli örgütlerinden bir tanesidir. İşletmeler ait oldukları sektörde günümüz küresel dünyasında çeşitli stratejiler ile rekabet etmeye çalışmaktadır. Hiç kuşkusuz nitelikli insan kaynağı, işletmelerin üstün performans göstermek, etkin ve verimli çalışmak açısından önem verdiği konulardır. Bu nedenle geçmişte örgütte yaşanan çatışmaların performans bakımından olumsuz sonuçlar doğurduğu düşünülmekteydi. Ancak modern ve postmodern yönetim anlayışının gelişmesiyle örgütteki çatışmanın mevcut durumun belirlenmesinin ve iyi düşünülenin aksine olumlu sonuçlar doğurabileceği ortaya konmuştur. Gastronomi turizmi dünyada olduğu gibi Türkiye'de de turizmin parlayan yıldızı olarak son yıllarda oldukça dikkat çeken bir turizm türüdür. Konaklama işletmeleri, yerli ve yabancı turiste bölge ve ülke gastronomi kültürünün sunulması ve tanıtımı açısından yiyecek ve içecek işletmeleriyle birlikte hizmet sektörünün en önemli işletmeleri konumundadır. Hizmet sektörünün temel özelliği olan çalışan emeği ise mutfakların ana unsurdur. Ancak bu önemine rağmen konaklama işletmelerinin yiyecek içecek alanında çalışanların, önemli bir örgütsel davranış konusu olan örgütsel çatışma durumlarını inceleyen araştırmaların oldukça sınırlı olduğu tespit edilmiştir. Buradan hareketle tez çalışmasında otel mutfak çalışanlarının çatışma durumları, en çok çatışmaların nelerden kaynaklandığını ve varsa çatışmada izledikleri çözüm yöntemlerini belirlemek ve çatışmanın işten ayrılma niyetine etkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu doğrultuda Antalya ili ilçeleri olan Manavgat ve Kemer ilçelerindeki 4 ve 5 yıldızlı konaklama işletmelerinin mutfak çalışanları ile nicel araştırma yöntemiyle bir çalışma yürütülmüştür. Çalışmada kolayda örnekleme yönteminden yararlanılmış olup toplam 393 kullanılabilir anket toplanmıştır. Bulgulara göre; çalışmaya katılanların 165'i kadın, 228'i erkek olup, 15 ile 53 yaş aralığındadır. Araştırmaya, 328'i 5 yıldızlı, 65'i 4 yıldızlı otellerin mutfak çalışanı katılım sağlamıştır. Yapılan araştırma sonucunda çatışma yönetim tarzlarından iş birliği, kaçınma ve uzlaşmanın ise işten ayrılma niyetini etkilemediği fakat rekabet ve uyumun etkilediği sonuçlanmaktadır. Yaş, eğitim seviyesi, işletmede geçirilen süre gibi demografik özelliklerin işten ayrılma niyeti ve örgütsel çatışma tarzlarını tercih etmede belirleyici bir etken haline geldiği sonuçlanmıştır. 25-35 yaş aralığındaki bireylerin işten ayrılma niyetlerinin yüksek olduğu yine eğitim seviyesinin yüksek bireylerin de işten ayrılma niyetlerinin arttığı görülmektedir. Aynı zamanda bireylerin maddi gelirlerinin ve aynı yerde çalışma sürelerinin işten ayrılma niyeti ile arasında anlamlı bir farklılık gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Conflict is a phenomenon that has existed in social life from the past to the present, and will continue to exist wherever people are. Businesses, as the building blocks of a country's economy, are one of the most important organizations for development with their human and material resources. Businesses in today's global world try to compete with various strategies in their respective sectors. Without a doubt, a qualified workforce is crucial for businesses to achieve superior performance and work effectively and efficiently. For this reason, it was thought in the past that conflicts within an organization led to negative outcomes in terms of performance. However, with the development of modern and postmodern management approaches, it has been shown that organizational conflict can, contrary to popular belief, lead to positive outcomes and help determine the current situation. Gastronomy tourism, both worldwide and in Türkiye, has become a prominent type of tourism in recent years, shining as a star of the tourism sector. Accommodation businesses, along with food and beverage establishments, are among the most important businesses in the service sector for presenting and promoting regional and national gastronomic culture to local and foreign tourists. Employee labor, a key feature of the service sector, is the main element of kitchens. Despite this importance, it has been found that research on organizational conflict situations among food and beverage employees in accommodation businesses is quite limited. Based on this, the aim of this thesis was to determine the conflict situations of hotel kitchen staff, what the most common sources of conflict are, and what solution methods they follow, if any, and to reveal the effect of conflict on their intention to leave. To this end, a quantitative study was conducted with kitchen staff of 4 and 5-star accommodation businesses in the Manavgat and Kemer districts of Antalya province. A convenience sampling method was used, and a total of 393 usable surveys were collected. According to the findings, 165 of the participants were female and 228 were male, with an age range of 15 to 53. 328 of the participants were kitchen staff from 5-star hotels, while 65 were from 4-star hotels. The research concluded that among conflict management styles, collaboration, avoidance, and compromise did not affect the intention to leave, but competition and accommodation did. It was concluded that demographic characteristics such as age, education level, and time spent in the company became a determining factor in the intention to leave and in choosing organizational conflict styles. Individuals in the 25-35 age range were found to have a high intention to leave, and individuals with a higher level of education also showed an increased intention to leave. At the same time, a significant difference was observed between individuals' financial income and their tenure in the same workplace, and their intention to leave.