Üst düzey otel yöneticilerinin dönemsel krizleri değerlendirmesi ve Covid-19 salgınının turizm endüstrisine etkisi: Muğla ili örneği
Senior hotel managers' evaluation of periodic crises and the effect of the covid-19 outbreak on the tourism industry: The case of Muğla province
- Tez No: 732643
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ PEKERŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Çalışmada, Muğla destinasyonunda bulunan 4 ve 5 yıldızlı otel işletmeleri üst düzey yöneticilerinin (genel müdür, genel müdür yardımcısı ve departman müdürleri) kriz dönemi yaklaşımlarının belirlenmesi, krizlerin işletmelerde yarattığı olumlu ve olumsuz sonuçların tespit edilmesi ve işletme üst düzey yöneticileri tarafından tüm dünyayı etkileyen Covid-19 salgınının turizm endüstrisine muhtemel etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Muğla ilinde 2020 yılında faaliyet gösteren dört ve beş yıldızlı turizm işletme belgeli toplam 168 adet otel olduğu belirlenmiştir. Bu kapsamda araştırmanın nicel kısmında 500 adet üst düzey yönetici ve departman müdürü ile anket uygulaması; nitel bölümünde ise 30 adet yönetici ile görüşme gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonucunda; araştırmaya katılan yöneticilerin kriz yaklaşımı ölçeğinden elde ettiği puanlar ile yaş değişkeni arasında anlamlı bir farklılık olduğu saptanmıştır. Cinsiyet, medeni durum, işletmedeki yönetim düzeyi ve turizm sektöründe çalışma süresi gibi demografik değişkenler arasında ise anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Araştırmanın nitel kısmında turizm sektörünün Covid-19 salgın döneminde önemli mali kayıplar yaşadığı, otel işletmelerinin doluluk oranlarının düştüğü, maliyet giderlerinin arttığı bunların yanında; turizm çalışanlarının psikolojik olarak yıprandığı, işten atılmaları, ücretsiz izne çıkarılmaları nedeniyle sektöre yönelik güvenlerinin sarsıldığı belirlenmiştir. Sektörün eski haline dönebilmesi ve krizin neden olduğu yaraların sarılabilmesi için yeni turizm türlerine ve yeni pazar arayışlarına yönenilmesi gerektiği ifade edilmiştir. Son olarak ise; devletin turizm çalışanları ve işletmelerine gereken mali desteği sağlamasının şart olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to determine the crisis period approaches of the top managers of 4- and 5-star hotel businesses in Muğla destination(general manager, assistant general manager and department managers), to determine the positive and negative consequences of the crises in the enterprises, and to evaluate the possible effects of the Covid- 19 outbreak that affected all the world on the tourism industry by the senior managers of enterprises. It has been determined that there are a total of 168 hotels with four- and five-star tourism operation certificates operating in the province of Muğla in 2020. In this context, a questionnaire was applied with 500 senior managers and department managers in the quantitative part of the research; interviews were conducted with 30 managers in the qualitative part of the research. At the end of the study, it has been determined that there is a significant difference between the scores obtained from the crisis approach scale of the managers participating in the research and the age variable. It was determined that there was no significant difference between demographic variables such as gender, marital status, management level in the enterprise and working time in the tourism sector. It has been determined that the tourism sector has experienced significant financial losses during the Covid-19 epidemic period, the occupancy rates of hotel businesses have decreased, cost expenses have increased in the qualitative part of the research in addition to these; it has been determined that tourism employees are psychologically worn out, their confidence in the sector has been shaken due to their dismissal and unpaid leave. It has been stated that in order for the sector to return to its former state and to heal the wounds caused by the crisis, it is necessary to turn to new types of tourism and new market searches. Finally; It has been determined that it is essential for the state to provide the necessary financial support to tourism employees and enterprises.