21. yüzyılda yaşanan ana göç hareketlerinin Türkiye, Avrupa ve ABD ekseninde işgücü piyasalarına etkisinin incelenmesi
An analysis of the impact of major migration movements in the 21st century on labor markets in Turkey, Europe, and the United States
- Tez No: 973218
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ TURGUTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
Özet
21. yüzyıldan günümüze kadar uzanan süre zarfında insanlık küresel çaptaki göçlerle büyük bir dönüşüme şahitlik etmiş, bu dönüşüm toplumların ekonomik ve sosyal boyutlarını da yeniden biçimlendirmiştir. Bu çerçevede yazılmış olan bu tezin konusu silahlı çatışmalar, ekonomik krizler ve siyasi çöküşler gibi etmenlerin neden olduğu uluslararası göç hareketlerinin Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Türkiye'deki işgücü piyasaları üzerindeki etkilerine dair genel bir inceleme ortaya koymuştur. Ücret düzeyleri, istihdam oranları ve kayıt dışı ekonomiye katılım gibi göstergelerin analiz edilerek işgücü piyasası dinamiklerini şekillendiren temel yapısal belirleyiciler analiz edilmiştir. Neoklasik iktisattan dünya sistemleri teorisine uzanan kapsamlı bir teorik çerçeveye dayanan tez, göçmen işgücünü sermaye birikimi ve işgücü piyasalarına katılım süreçleri içinde üzerinden açıklamaktadır. Literatürdeki ampirik çalışmalar arasında ABD'deki Latin Amerikalı göçmenler, Avrupa'daki Ukraynalı mülteciler ve Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılar gibi göçmen gruplar yer almaktadır. Bu örnekler aracılığıyla tez, göçmen ve yerli işgücü arasındaki karmaşık etkileşimleri inceleyerek göçün işgücü piyasalarına ve yerel işçilere olan etkisini ele almaktadır. Bu doğrultuda çalışma aynı nihai olarak da bu alandaki gelecekteki akademik araştırmalar için metodolojik bir temel oluşturmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
From the 21st century to the present day humanity has witnessed a major transformation through global migration, which has also reshaped the economic and social dimensions of societies. Within this framework this thesis examines the effects of international migration movements caused by factors such as armed conflicts, economic crises, and political collapses on the labor markets in the United States, Europe, and Turkey. The fundamental structural determinants shaping labor market dynamics have been analyzed by examining indicators such as wage levels, employment rates, and participation in the informal economy. Based on a comprehensive theoretical framework ranging from neoclassical economics to world systems theory the thesis explains migrant labor within the processes of capital accumulation and labor market participation. Empirical studies in the literature include migrant groups such as Latin American immigrants in the US, Ukrainian refugees in Europe, and Syrian asylum seekers in Turkey. Through these examples the thesis examines the complex interactions between migrant and native labor, addressing the impact of migration on labor markets and local workers. In this regard, the study ultimately aims to establish a methodological foundation for future academic research in this field.