Ali Işık'ın hikayelerinde tema
Theme in Ali Işık's stories
- Tez No: 973249
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
2000 kuşağı öykücülerinden olan Ali Işık, öykü türünde yayımladığı eserleri ile edebiyatımızdaki yerini almıştır. Öyküleri, insanın kendini arayışı, kaybedişi, tamahkârlığı, İç Çatışmaları, toplumsal eleştiri, yazar Olmanın Zorluğu ve İnsanlığın Ortak Değerleri temaları çerçevesinde incelenmiştir. Yazar, bu temaları işleyerek insanın hayata karşı farkındalığını artırmak, anlam arayışına bir ışık tutmak ve kaybolan değerleri hatırlatmak istemiştir. Geleneklerine bağlı biri olan yazar, kendi kültüründen yola çıkarak insanlığın evrensel sorunlarını da dile getirmeye çalışmıştır. Yaptığımız çalışmada, Ali Işık'ın öyküleri tema yönünden incelenerek Türk öykücülüğündeki yeri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ali Işık, one of the story tellers of the 2000 generation, has taken her place in our literatüre with her Works published in the short story genre. His stories have been examined within the framework of themessuch as thesearchfor self, theloss of self, internal conflicts of humans, common values of humanity, diffıculty of being a writter and societal criticism. The author aims to enhance awareness of life by exploring these themes and to shed light on the search for meaning. The author, who is deeply connected to their traditions, has also tried to address the universal issues of humanity by drawing from their own culture. Inourstudy, Ali Işık's stories wereanalyzed in terms of the metodetermine his place in Turkish short story writing.