Ordulu şair Dursun Ali Akınet: Hayatı, eserleri ve sanatı
Minstrel Dursun Ali Akınet from Ordu: His life, oeuvre and art
- Tez No: 375254
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET DAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Halk şiiri, halkın ortak duygu ve düşüncesini içinde barındıran en etkili halk edebiyatı ürünüdür. Başlangıcı İslamiyet öncesi dönemlere kadar uzanan halk şiiri, geniş bir coğrafya ve farklı dünya görüşlerinin etkisiyle oluşmuştur. Halk şiiri yalınlığı, içtenliği ve özgünlüğü nedeniyle yaygın kullanılan türdür. Bu türün kendine özgü ölçü, kafiye, nazım birimleri ile şekillenen nazım biçimleri ve ortak duyguları ifade eden nazım türleri mevcuttur. Bu bağlamda halk şairi de içinde yaşadığı toplumun değerlerine, geleneklerine, törelerine, inanışlarına bağlı kalarak halkın zengin hissiyatına samimiyetle ayna tutan kişidir. Halk şairleri bu zengin kültür hazinesini geçmişten günümüze gözü gibi korumuş; kuşaktan kuşağa aktararak bugünlere gelmesinde önemli rol üstlenmiştir. Günümüzde modern hayatın sunduğu imkânlar dâhilinde halk şairleri evrensel temalı ürünlerle kültürümüze ve toplumumuza ışık tutmayı sürdürmektedir. Ordulu halk şairi Dursun Ali Akınet de bu bağlamda şiirimizde önemli bir yere sahiptir. Bu tezde, eserleri değerli bestekârlar tarafından bestelenen ve birçok sanatçı tarafından yorumlanan Dursun Ali Akınet'in hayatı, şahsiyeti, edebî kişiliğine dair bilgiler edinilip, şiirleri şekil ve tema açısından incelenmiştir. Ayrıca çalışmamızın son kısmında bazı şiirlerin hikâyelerine, bestesi yapılan şiirlerin notalarına, röportaj bilgilerine, şairin sanatına dair hatıralarına ve fotoğraflarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Folk poetry is the most influential folk literature product which has common thought and feeling of the people in the host. Folk poetry is the common type due to its simplicity, sincerity and originality. There are available off-types expressing common feelings and formed by verse units, rhymes. In this context, folk poetry is the person who holds the mirror he lives in society's values, traditions and honor, adhering to the belief of the people sincerely, feeling, too. Folk poets preserved this rich culture treasure from past to present like the eye; today it has come to play an important role from generation to generation. Today, within the facilities of modern life, people's poet with universal themed products continues to shed light on our culture and our socieity. Dursun Ali AKINET'in Ordu folk poet in this context has an important place in our poetry. In this thesis, valuable works by composers composed and interpreted by many artists Dursun Ali AKINET's life, personality, information on literary personalities obtained and poetry are examined in terms of shapes and themes. By doing conversations and interviews privately, it was revealed unknown things about his life and poetries. Besides some stories of the poems it is given to place composing units the notes of poetry, knowledge of interview, the poet's art and photo memories.