Interactive effects of parasitemia and resourceavailability on reproduction in great tits
Kan paraziti yükü ve kaynak miktarının büyükbaştankara üremesi üzerindeki etkileşimli etkileri
  1. Tez No: 973251
  2. Yazar: KADİRHAN KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL CAN BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Biyoloji, Parasitology, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyolojik Bilimler Ana Bilim Dalı
Özet
Parazitik enfeksiyonlar ile çevresel koşulların etkileşiminin üreme stratejilerini nasıl şekillendirdiğini incelemek, kuşların yaşam öyküsü evrimini anlamak açısından kritik öneme sahiptir. Bu çalışma, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ormanındaki uzun süreli izlenen Büyük Baştankara (Parus major) popülasyonunda, kan parazitleri (haemosporidian) ve besin bolluğunun yuva başarısı, ebeveyn yatırımı ve yavru gelişimi üzerindeki ortak etkilerini araştırdı. Terminal Yatırım Hipotezi doğrultusunda dört hipotezi test ettik: (1) Enfekte yavruların 15 günlükken daha kötü vücut kondisyonu göstereceği, (2) enfekte dişilerin üremeye yapılan yatırımları artıracağı, (3) enfekte annelerin yavrularının daha iyi kondisyona ve daha hızlı büyümeye sahip olacağı ve (4) besin kısıtlılığının yavru büyümesini ve kondisyonunu azaltacağı. Arazi çalışmaları, ODTÜ'deki üç farklı alanda yer alan ve 2024'ten beri üreme dönemi boyunca her beş günde bir izlenen 59 yapay yuva kutusunda yürütüldü. Bulgularımız Terminal Yatırım Hipotezi'ni kısmen desteklemektedir: Enfekte dişiler daha büyük kuluçkalar üretmiştir, ancak üreme başarısı yalnızca alan farklılıkları ile açıklanabilmiştir. Enfekte yavrular daha hızlı büyümüştür. Bununla birlikte, 15. gündeki vücut kondisyonu büyük ölçüde farklı saha etkilerine ve kardeş sayısına bağlı olmuş, besin bolluğu ise yalnızca zayıf ve olumlu bir ilişki göstermiştir. Sonuçlarımız, hem parazitik stresin hem de çevresel koşulların üreme stratejilerini şekillendirdiğini, ancak her zaman öngörülen yönde olmadığını ortaya koymaktadır. Bu çalışma, doğada konak–parazit etkileşimlerini ve yaşam öyküsü değiş-tokuşlarını anlamada biyotik ve çevresel faktörlerin birlikte değerlendirilmesinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Studying how parasitic infections and environmental conditions interact to shape reproductive strategies is crucial to understand avian life-history evolution. Here, we investigated the combined effects of avian haemosporidian parasites and food availability on nest success, parental effort, and nestling development in a long-term monitored Great Tit (Parus major) population in METU, Turkey. Guided by the Terminal Investment Hypothesis, we tested four predictions: (1) Infected nestlings would exhibit poorer body condition, (2) infected females would increase reproductive effort, (3) infected mothers would raise nestlings in better condition and with faster growth, and (4) food limitation would reduce nestling growth and condition. All sampling was conducted across three distinct study sites within METU, comprising 59 artificial nest boxes, which were monitored every five days during the breeding season since 2024. Our findings provide partial support for terminal investment: Clutch size increased in infected females, but overall reproductive success was explained only by site effects. Infected nestlings grew faster, although their body condition at day 15 depended strongly on site and brood size, while food availability was only weakly and positively related. These results demonstrate that both parasitic stress and environmental context influence reproductive strategies, but not always in predicted directions. This study highlights the importance of considering both biotic and environmental factors in understanding host–parasite interactions and life-history trade-offs in wild bird populations.