The Belt and Road Initiative Project: Limits and prospects for the Chinese hegemonic capacity
Kuşak ve Yol Girişimi Projesi: Çin hegemonik kapasitesi bakımından sınırlar ve beklentiler
  1. Tez No: 670657
  2. Yazar: KEREM ERVERDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL BOYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
2013 yılındaki ilanından itibaren Çin'in Kuşak-Yol Projesi, Çin'in sunduğunun ötesinde amaçlar taşımakla eleştirilmekte ve bir hegemonya projesi olarak değerlendirilmekte. Sıkça Amerikan hegemonyasının kurulmasını sağlamış olan İkinci Dünya Savaşı sonrası stratejisi Marshall Planı'na da benzetilen proje, Çin'in global bir güç olarak yükselişini destekleyen, Çin merkezli alternatif bir hegemonyanın enstrümanıdır. Çalışma Kuşak-Yol Projesi'ni ve proje kapsamında kurulan Asya Altyapı Yatırım Bankası'nı, Çin hegemonyası adına kapasitesini ve sınırlılıklarını incelemekte. Neo-Gramşiyan perspektiften değerlendirildiğinde Çin bu girişimleriyle Amerikan hegemonyasına alternatif bir ideoloji ve kurumsal çerçeve sunmakta. Çin'in sunduğu alternatif ideoloji ve sosyal yapı 'ahenkli ortaklık/topluluk' ve 'ekonomik kalkınma' fikirleri etrafında şekillenmekte; yerel düzeyde otoriter devlet halini alırken, uluslararası düzeyde müdahalecilikten kaçınan, ekonomik performans odaklı iş birliği halini almakta. Çin, Asya Altyapı Yatırım Bankası ile uluslararası iş birliği için gerekli yapıyı sağlamakta. Çin iktisadi bakımdan yerleşik hegemonik düzene bir alternatif sunmamakta. Ancak benimsediği müdahalecilik karşıtı yaklaşım, kurulu düzen içerisinde memnun olmayan ve yerleşik düzen içerisinde yatırıma erişimi sınırlı olan sisteme entegrasyonunu yolunu açmakta. Çin'in stratejisine en büyük engel Amerika Birleşik Devletleri olarak gözükmekte. Ancak Trump yönetiminin Çin ile mücadelede deglobalizasyon odaklı bir strateji izlemesi, lideri olduğu sistem içerisinde gerilimlere neden olmakta ve Çin'in bölgedeki liderlik iddiasını ve hegemonik projesini güçlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
Since its announcement in 2013, Chinese Belt and Road Initiative has been criticized as being more than an infrastructure investment and development move and evaluated as a hegemony project. Often compared with the Marshall Plan of the US, post-World War II strategy leading to U.S. hegemony, Belt and Road Initiative is supporting China's rise as a global power and it should be considered as the tool of China for an alternative hegemonic order. Study assesses the Belt and Road Initiative and institutions of it, Asia Infrastructure Investment Bank (AIIB), in terms of their prospects and limits in establishing Chinese hegemony. From a Neo-Gramscian perspective, China proposes an ideologic and institutional alternative to the US hegemony. China structures its alternative social formation and ideology around a 'harmonious community' and 'economic development' discourse. Ideational structure of Chinese hegemony leads to an authoritarian state at domestic level and to a non-interventionist approach at global level with great emphasis on economic performance. AIIB establishes the necessary international cooperation structure for regional integration of underdeveloped Asian countries under the hegemony of China. Although China does not propose an alternative production method or an economic structure, its embracement of non-interventionism allows for states, deemed risky for investing in by existing structure, to be integrated into the system. Biggest objection for Chinese appears to be the US. However, utilization of de-globalization-oriented policies by Trump administration to counter China only cause tension among the actors of established global order, and support China's leadership and hegemony claims.