Yemek yapmaya yönelik tutum ile duygusal öz farkındalık, öfke ve kişilik arasındaki ilişkiler
The relationships between attitudes towards cooking, emotional self awareness, anger, and personality
- Tez No: 973309
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN SARIÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı yemek yapmaya yönelik tutum ile duygusal öz farkındalık, öfke ve kişilik arasındaki ilişkiyi incelemektir. Ayrıca yemek yapmaya yönelik tutum, duygusal öz farkındalık, öfke ve kişilik değişkenleri yaşanılan yer, yaş, cinsiyet, medeni durum, öğrencilik durumu gibi sosyodemografik veriler kullanılarak ve bireylerin sevdikleri yiyecekler bakımından incelenmiştir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden korelasyonel araştırma olarak yürütülmüştür. Araştırmanın örneklem grubunu kolay ulaşılabilir örnekleme ile başta Konya ve Sivas olmak üzere Türkiye'nin çeşitli illerinde 2024-2025 eğitim öğretim yılında eğitim fakültesi ve turizm fakültesi başta olmak üzere, üniversitede öğrenim gören öğrencilerden ve gönüllü katılımcılardan oluşmaktadır. Araştırmada Yemek Yapmaya Yönelik Tutum Ölçeği (YYYTÖ), Duygusal Öz-Farkındalık Ölçeği (DÖFÖ), Öfkeye İlişkin Derin Düşünme Ölçeği (ÖİDDÖ) ve Çok-Kültürlü Kişilik Ölçeği Kısa Formu (ÇKKÖ-KF) kullanılmıştır. Araştırma kapsamında toplanan verilerin analizi IBM SPSS 23 programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde kullanılan analizler: Pearson Momentler Korelasyon Analizi, çoklu regresyon analizi, t Testi, Tek Yönlü ANOVA ve Post Hoc testlerinden Bonferroni ve Games Howell kullanılmıştır. Araştırma sonucunda araştırmaya katılan bireylerde yemek yapmaya yönelik tutum ile duygusal öz farkındalık, öfke ve kişilik arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Ayrıca araştırmada incelenen sosyo-demografik değişkenlerden cinsiyet, sevilen yemek türleri ve favori tatlıya göre yemek yapmaya yönelik tutum farklılaşmaktadır. Yaşam yeri, medeni durum, öğrencilik durumu, sevilen yemek türü ve favori gıda türüne göre duygusal öz farkındalık farklılaşmaktadır. Yaş, cinsiyet, medeni durum, öğrencilik durumu ve favori gıda türüne göre öfkeye ilişkin derin düşünme farklılaşmaktadır. Çok kültürlü kişiliğin alt boyutları ise favori tatlı hariç tüm demografik değişkenlerde farklılaşmaktadır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular önceki çalışmaları ve konuyla ilgili literatüre dayalı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between attitudes toward cooking and emotional self-awareness, anger, and personality. In addition, attitudes toward cooking, emotional self-awareness, anger, and personality variables were investigated in relation to sociodemographic data such as place of residence, age, gender, marital status, and student status, as well as individuals' favorite foods. The research was conducted as a correlational study, one of the quantitative research methods. The study sample was selected through convenience sampling and consisted of university students and voluntary participants, particularly from education and tourism faculties, in various provinces of Türkiye, primarily Konya and Sivas, during the 2024–2025 academic year. The Attitude Toward Cooking Scale (ATCS), Emotional Self-Awareness Scale (ESAS), Anger Rumination Scale (ARS), and Short Form of the Multicultural Personality Questionnaire (SF-MPQ) were used as data collection tools. Data were analyzed using IBM SPSS 23. The analyses included Pearson's product-moment correlation, multiple regression analysis, t-test, one-way ANOVA, and Post Hoc tests (Bonferroni and Games-Howell). The results revealed significant relationships between attitudes toward cooking and emotional self-awareness, anger, and personality. Furthermore, attitudes toward cooking differed by gender, preferred food type, and favorite dessert. Emotional self-awareness varied according to place of residence, marital status, student status, preferred food type, and favorite food. Anger rumination differed by age, gender, marital status, student status, and favorite food. Subdimensions of multicultural personality varied across all sociodemographic variables except favorite dessert. The findings were discussed in light of previous studies and the relevant literature.