Can neuroscience help to serve justice? A discussion on the concepts of free will and moral responsibility
Nörobilim Adalete Hizmet Edebilir mi? Özgür İrade ve Ahlaki Sorumluluk Kavramları Üzerine Bir Tartışma
- Tez No: 973325
- Danışmanlar: DR. ELLEN FRIDLAND
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Felsefe, Psychology, Philosophy
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kıng S College London England
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji, İnsan Bilimleri ve Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, sinirbilimin hukuk ve adalet sistemi üzerindeki etkisini özgür irade ve ahlaki sorumluluk kavramları çerçevesinde incelemektedir. Adaletin gerçekten sağlanıp sağlanmadığı ve bireylerin mahkemelerde hak ettikleri cezayı alıp almadıkları sorusu temel çıkış noktasıdır. Günümüzde sinirbilimin sağladığı ampirik bulgular, bireylerin özgür iradeye sahip olup olmadıkları ve davranışlarından ahlaki olarak sorumlu tutulup tutulamayacakları konusunda güçlü bir etkiye sahiptir. Ancak bu tez, sinirbilimin determinist bakış açısına rağmen, özgür irade ve ahlaki sorumluluk kavramlarını tek başına geçersiz kılamayacağını savunmaktadır. Çalışmada önce sinirbilimin determinizm ile ilişkisi ele alınmakta, ardından özgür irade ve ahlaki sorumluluğun teorik temelleri olan“uyumculuk (compatibilism)”ve“özgürlükçülük (libertarianism)”görüşleri tartışılmaktadır. Sinirbilimin sunduğu ölçüm tekniklerinin sınırlılıkları ve güvenilirlik sorunları da vurgulanarak, sadece bilimsel verilere dayanarak ahlaki yargılara varmanın adaletsizliğe yol açabileceği öne sürülmektedir. Sonuç olarak, bu tez özgür irade ve ahlaki sorumluluğun yalnızca bilimsel ve determinist bağlamda değil, toplumsal ve teorik bağlamlarda da değerlendirilmesi gerektiğini savunmakta; adaletin sağlanabilmesi için bu kavramların geniş bir perspektiften ele alınmasının önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of neuroscience on the legal and justice system within the framework of free will and moral responsibility. The central question is whether justice is truly served and whether individuals in court receive the punishment they deserve. Today, empirical findings provided by neuroscience strongly influence debates on whether individuals possess free will and whether they can be held morally responsible for their actions. However, this dissertation argues that despite neuroscience's deterministic perspective, it cannot by itself invalidate the concepts of free will and moral responsibility. The study first discusses the relationship between neuroscience and determinism, and then analyzes the theoretical foundations of free will and moral responsibility, namely compatibilism and libertarianism. It also highlights the limitations and reliability problems of neuroscientific measurement techniques, arguing that relying solely on scientific data for legal and moral judgments may lead to injustice. In conclusion, this dissertation emphasizes that free will and moral responsibility should not be evaluated only in a scientific and deterministic context, but also in social and theoretical contexts. Achieving justice requires a broader perspective on these concepts, and it is concluded that relying exclusively on the evidence provided by neuroscience is insufficient.