Mineralization pathways of calcium-based minerals: Effects of supersaturation profile and additives
Kalsiyum bazlı minerallerin mineralizasyon yolları: Doygunluk profili ve katkı maddelerinin etkileri
  1. Tez No: 973326
  2. Yazar: ÖZGÜR GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENİZ UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Kalsiyum fosfat ve kalsiyum karbonat gibi kalsiyum bazlı mineraller, biyolojik ve jeolojik açıdan önemli olup kristalleşme süreçlerinin anlaşılmasında merkezi bir rol oynamaktadır. Apatitik yapısıyla öne çıkan kalsiyum fosfat ailesi, hayvan sert dokularının temel bileşenini oluşturan önemli bir inorganik malzemedir. Ancak, bu minerallerin oluşum mekanizmaları henüz tam olarak açıklığa kavuşmamıştır. Bu süreçlerin aydınlatılması, patolojik kalsifikasyon ve kemik demineralizasyonu gibi önemli sağlık sorunlarının çözümü ve yeni tedavi yaklaşımlarının geliştirilmesi açısından kritik öneme sahiptir. Doğada en yaygın bulunan minerallerden biri olan kalsiyum karbonat, kristalleşme çalışmaları için model bir sistem olarak kabul edilmektedir. Jeolojik ve endüstriyel önemi, bu mineralin mineral oluşum ve faz dönüşüm mekanizmaları çalışmaları için uygun bir araştırma nesnesi olmasını sağlamaktadır. Bu tezde, kalsiyum fosfat ve kalsiyum karbonat mineralllerinin mineralizasyon yolları, in situ potansiyometrik ve tamamlayıcı nitelikteki katı faz karakterizasyon teknikleri bir araya getirilerek incelenmiştir. Tezin birinci kısmındaki çalışma amorf kalsiyum fosfat oluşumu ve bu fazın hidroksiapatite dönüşümüne odaklanmaktadır. Bu bölümde, pH ve kalsiyum aktivitesinin in situ ölçümleri ile katı faz karakterizasyonu bir araya getirilerek süreçler analiz edilmiştir. Ayrıca, sitrat ve bovin serum albümin gibi katkı maddelerinin hidroksiapatit mineralizasyonuna etkileri değerlendirilmiştir. Tezin ikinci kısmında, kalsiyum karbonat kristalleşmesi incelenmiş; kalsiyum taşıyıcı bir protein olan Fetuin-A'nın neden olduğu morfolojik ve yapısal değişimler ele alınmıştır. Koherent X-Işını Difraksiyon Görüntüleme (CXDI) gibi ileri karakterizasyon teknikleri, kalsiyum karbonat mikropartiküllerinin üç boyutlu morfolojisi ve iç yapılarının detaylı olarak incelenmesinde kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, kalsiyum bazlı minerallerin mineralizasyon yollarına ve biyolojik katkı maddeleriyle olan etkileşimlerine dair önemli bir bilimsel anlayış sunmakta ve biyomedikal ile malzeme bilimi uygulamalarına yeni perspektifler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Calcium-based minerals, such as calcium phosphates and calcium carbonates, hold significant biological and geological importance, making them central topics in crystallization research. As a key inorganic material, the calcium phosphate family, particularly in its apatitic structure, constitutes the primary component of animal hard tissues. Despite its critical role, the precise mechanisms underlying its formation remain elusive. Understanding these processes is vital for addressing pathological calcification and bone demineralization, which are pressing health concerns, and for advancing new treatment technologies. Calcium carbonate, one of the most abundant minerals in nature, serves as a widely studied model system in crystallization. Its geological and industrial significance make it an excellent candidate for exploring mineral formation and phase transformation mechanisms. This thesis investigates the mineralization pathways of calcium phosphate and calcium carbonate minerals by combining in situ potentiometric measurements with complementary solid phase characterization. The first study focuses on formation of amorphous calcium phosphate and its transformation to hydroxyapatite by varying the order of initial precursor addition. In situ measurements of pH and calcium activity, combined with solid-phase characterization, provide insights into these processes. The study also explores the influence of additives, including citrate and bovine serum albumin, on hydroxyapatite mineralization. The second part examines calcium carbonate crystallization, focusing on morphological and structural transformations induced by the calcium-transport protein Fetuin-A. Advanced characterization techniques, including Coherent X-ray Diffraction Imaging (CXDI), are used to investigate the 3D morphology and internal structures of calcium carbonate microparticles. These findings contribute to a deeper understanding of the mineralization pathways of biologically and geologically relevant calcium-based minerals and their interactions with biological additives, offering perspectives for biomedical and material science applications.