Kahramanmaraş şartlarında yaygın fiğ ile (Vicia sativa l.) yulaf (Avena sativa l.) karışımlarının silaj kalitesinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A research on determining of silage quality of common vetch (Vicia sativa l.) and oat (Avena sativa l.) mixtures in Kahramanmaraş conditions
  1. Tez No: 1010273
  2. Yazar: BÜŞRA KAFKAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER SÜHA USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Kahramanmaraş ili ekolojik koşullarında yetiştirilecek yaygın fiğ (Vicia sativa L.) ve yulaf (Avena sativa L.) ile farklı oranlarda karışımlarının ot verimi ve silaj kalitesi üzerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümüne ait olan deneme sahasında 2022-2023 ekim sezonunda yürütülmüştür. Bir karışım şekli (yaygın fiğ ve yulaf) ve dört karışım oranının (100:0, 75:25, 50:50, 25:75 ve 0:100) performansları belirlenmiştir. Deneme tesadüf blokları deneme deseninde faktöriyel düzenlemeye göre üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre, yeşil ot veriminin 2525-3896 kg/da, kuru ot veriminin 547-875 kg/da, kuru madde oranının %21.34-22.62, T0 pH değerinin 5.96-6.41, T60 pH değerinin 4.12-4.54, ham protein oranının %9.4-19.48, ham kül oranının %7.59-9.35, NDF oranının %41.64-55.61, ADF oranının %29.38-38.53, sindirilebilir kuru madde oranının %58.88-66.01, kuru madde tüketim oranının %2.88-2.16, nispi yem değerinin 99-147 arasında değiştiği saptanmıştır. Kahramanmaraş ve benzer ekolojik koşullarda yaygın fiğin yulaf ile karışım olarak yetiştirilmesi halinde hayvan besleme açısında önemli ve avantajlı sonuçlar elde edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the experimental field of the Department of Field Crops, Faculty of Agriculture, Kahramanmaraş Sütçü İmam University, during the 2022-2023 growing season, to determine the effects of different mixture ratios of common vetch (Vicia sativa L.) and oat (Avena sativa L.) on forage yield and silage quality under the ecological conditions of Kahramanmaraş province. The performance of one mixture type (common vetch and oat) and four mixture ratios (100:0, 75:25, 50:50, 25:75 and 0:100) was determined. The experiment was carried out in a randomized complete block design (RCBD) with three replications according to factorial arrangement. According to the research results, green herbage yield ranged from 2525-3896 kg/da, dry herbage yield from 547-875 kg/da, dry matter content from 21.34-22.62%, T0 pH from 5.96-6.41, T60 pH from 4.12-4.54, crude protein content from 9.4-19.48%, crude ash content from 7.59-9.35%, NDF content from 41.64-55.61%, ADF content from 29.38-38.53%, DDM content from 58.88-66.01%, DMI content from 2.88-2.16%, and relative feed value from 99-147. It was observed that growing vetch mixed with oats in Kahramanmaraş and similar ecological conditions yielded significant and advantageous results in terms of animal nutrition.