Ameliyathane iklimlendirme koşullarının ameliyathane kullanım durumuna bağlı belirlenmesinin enerji tasarrufu üzerine etkisi
Effect of determining operating room air conditioning conditions based on operating room usage on energy savings
- Tez No: 973379
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, İzmir ilinde bulunan bir ameliyathanede değişken debi yönetimi yoluyla soğutma kaynaklı enerji tasarrufu potansiyelinin analiz edilmesidir. Ameliyathanelerde, kullanım yoğunluğuna bağlı olarak işletilen iklimlendirme sistemleri, enerji tasarrufu üzerinde belirleyici bir etkiye sahiptir. Bu bağlamda yapılan analiz kapsamında aşağıdaki başlıklar ele alınmıştır: a) Ameliyathanelerde kullanım yoğunluğunun belirlenmesi, b) Hava değişim katsayılarının hesaplanması, c) İklimlendirme koşullarının incelenmesi, d) Soğutma ihtiyacının hesaplanması, e) Soğutma kaynaklı elektrik tüketiminin değerlendirilmesi. Analiz sonuçlarına göre, ameliyathanelerin kullanılmadığı saatlerde hava debisinin %10 ila %50 oranında azaltılmasının enerji tasarrufuna olan etkisi incelenmiştir. Yapılan değerlendirmeler, İzmir ilinde yer alan ve iç ortam sıcaklığı 17.5 °C olan, 62.8 m² büyüklüğündeki bir ameliyathanede hafta içi günlerinde %28.18 oranında (1861 kWh veya 29.6 kWh/m²) elektrik tasarrufu sağlanabileceğini ortaya koymuştur. Hafta sonu günlerinin de hesaba katılması durumunda, teorik tasarruf potansiyeli %34.4'e ulaşılmıştır. Çalışmada hava değişim katsayısı 25.47 olarak hesaplanmış ve bu değer, Amerikan ASHRAE standardında önerilen saatlik 25 hava değişim katsayısına uygun olduğu görülmüştür. İnceleme süresince ameliyathanedeki iç ortam sıcaklığı 14.77 °C ile 18.63 °C arasında değişmiştir. %30 ile %60 aralığında olması gereken bağıl nem değerleri ise %51 ile %67 arasında değişim göstermiştir. Elde edilen bulgularda, ameliyathanelerde uygulanabilecek değişken debi yönetim stratejilerinin enerji tasarrufu üzerinde anlamlı düzeyde etkili olabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to evaluate the energy savings potential associated with implementing variable air flow (VAF) management strategies in an operating room located in Izmir. Air conditioning systems, when modulated according to the intensity of operating room utilization, play a critical role in achieving significant energy savings. The analysis encompassed the following key components: (a) assessment of operating room utilization patterns, (b) calculation of air change rates, (c) evaluation of HVAC operational parameters, (d) estimation of cooling loads, and (e) quantification of electricity consumption associated with cooling. Based on the outcomes of the analysis, the study investigated the impact of reducing air flow rates by 10% to 50% during non-operational hours. Results indicated that for a 62.8 m² operating room maintained at an indoor temperature of 17.5°C, weekday electricity savings could reach up to 28.18% (equivalent to 1861 kWh or 29.6 kWh/m²). When including weekend periods, the theoretical energy savings potential increased to 34.4%. The air change frequency was calculated as 25.47, aligning closely with the hourly air exchange rate of 25 recommended by ASHRAE standards for operating rooms. During the study period, the indoor temperature of the operating room fluctuated between 14.77°C and 18.63°C. Relative humidity levels, ideally maintained between 30% and 60%, were observed within a range of 51% to 67%. These findings underscore the considerable potential of VAF-based control strategies in reducing energy consumption in operating room environments, without compromising the necessary environmental conditions for sterile surgical operations.