Betonarme bir yapıda farklı güçlendirme yöntemlerinin uygulanması
Application of different strengthening methods in a reinforced-concrete building
- Tez No: 973384
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Mevcut kentsel yapı stoklarının büyük bir bölümünü oluşturan betonarme yapılar, farklı nedenlerden dolayı yeterli deprem performansı gösterememektedir. Yeterli deprem performansına sahip olmayan yapılar için güçlendirme veya yıkım kararları olabildiğince hızlı bir şekilde alınarak, olası bir depremde yapısal hasarlar en aza indirgenebilir. Türkiye için asrın felaketi olarak nitelendirilen 06 Şubat 2023 Kahramanmaraş deprem çiftinin neden olduğu yapısal hasarlar ve bunun sonucu oluşan büyük çaplı can kayıpları, mevcut yapıların deprem performanslarını ve bu yapılara yönelik yapılacak çalışmaların önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Bu çalışma kapsamında, örnek olarak oluşturulan bir betonarme yapı modeli üzerinde sayısal analizler gerçekleştirilmiştir. Bu analizlerde, güçlendirme uygulanmamış referans yapı modeli, lifli polimer ile sargılanarak güçlendirilmiş yapı modeli ve betonarme sargı yöntemiyle güçlendirilmiş yapı modeli dikkate alınmıştır. Oluşturulan üç yapı modeli için elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Çalışmada onarım ve güçlendirme yöntemleri hakkında bilgiler verilerek, önerilen güçlendirme türlerinin yapısal maliyetleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Reinforced concrete structures, which constitute a large portion of the existing urban building stock, fail to demonstrate adequate seismic performance for various reasons. By making decisions as quickly as possible to strengthen or demolish structures lacking sufficient seismic performance, structural damage can be minimized in a potential earthquake. The structural damage caused by the Kahramanmaraş earthquake of February 6, 2023, which has been described as the disaster of the century for Türkiye, and the resulting large-scale loss of life, have once again highlighted the seismic performance of existing structures and the importance of future work on these structures. In this study, numerical analyses were conducted on a reinforced concrete structure model created as a sample. These analyses considered a reference structure model without reinforcement, a structure model reinforced with fibre polymer wrapping, and a structure model strengthened with reinforced-concrete wrapping. The results obtained for the three building models were compared. The study provides information on repair and strengthening methods, and the structural costs of the proposed reinforcement types are compared.