Bireysel özellikler, iş tatmini düzeyi ve motivasyonu arasındaki ilişki: Banka çalışanlarına yönelik bir araştırma
The relationship between individual traits, job satisfaction level and motivation: A Study on bank employees
  1. Tez No: 97345
  2. Yazar: FİLİZ AKTOZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜNAL AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
İnsanların ve onları yönetme tekniklerinin giderek daha da önemli bir hale gelmesinin nedeni, rekabette başarının diğer yöntemlerinin, geçmişe göre güç kaybetmesinden kaynaklanmaktadır. Geleneksel basan kaynaklan arasında yer alan ürün kalitesi, modern pazarlama teknikleri ve ucuz finansman yöntemleri geçmişe göre güncelliğini yitirmektedir. Bu nedenle de insanların etkin bir biçimde yönetilmesi düşüncesinden hareket eden organizasyonlann önemi her geçen gün artmaktadır. Gücünü çalışanlanmn dikkatinden, özverisinden, başansından alan organizasyonlar, gelecek yüzyıllann temelini şimdiden atmış bulunmaktadırlar. Bu çalışmada; bir organizasyonda en önemli faktör olarak ele aldığımız çalışanlann bireysel özellikleri, iş tatmini düzeyleri ve motivasyonlan arasında nasıl bir ilişki olduğu incelenmiş, literatürden motivasyon kavramı, teorileri, iş tatmini ve bireysel özelliklerle ilgili teorik bilgilere yer verilmiştir. Teorik olarak yapılan bu açıklamalardan sonra, anket metodu kullanılarak, Adana Bölgesi'nden seçilen 12 tane özel banka ve 4 tane de kamu bankası çalışanlanna yönelik uygulamalı bir araştırma yapılmış, çalışanlann bireysel özellikleri, iş tatmini düzeyleri ve motivasyonlan arasında nasıl bir ilişki olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Motivasyon, İş Tatmini, Bireysel Özellikler, Bireysel Farklılıklar.
Özet (Çeviri)
The rising importance of human kind and the techniques of their management occurs from the diminishing importance of other methods of achievement in rivalary with compared to the past The product quality, contemporary marketing techniques and appropriate financial methods which are considered as the traditional achievement sources currently loose their popularity. Therefore the importance of the organizations having the concept of effectively human management rises rapidly. The organizations which acquire their force from the attention, renunciation and achievement of their employees lay the foundation of following centries from now on. What sort of a relationship between the within this study, individual traits, job satisfaction levels and motivations of the employees which are considered as the most important factor in an organization have been analysed and the theorical informations concerned with motivation concept, theories, job satisfaction and individual traits have been presented. Following theorical presentation, using the public-survey method, a practical study on 12 private and 4 public bank employees chosen in Adana region has been accomplished and what sort of a relationship between the individual traits, job satisfaction levels and motivations of the employees has been investigated. Keywords : Motivation, Job Satisfaction, Individual Traits, Individual Differences.