Türkiye'de siyasal katılım: Sivas örneği
Political participation in Turkey: Sivas sample
- Tez No: 97346
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHAT ÖZÖNDER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
11 ÖZET Siyasal katılım bir ülkenin vatandaşların, devletin çeşitli düzeylerindeki karar ve uygulamalarını etkileme eylemleridir. Siyasal katılım, oy verme davranışından başlayarak mitinglere katılmayı, eylemlerde bulunmayı, parti propagandası yapmayı da içeren çok geniş bir yelpazeyi ihtiva eder. Siyasal katılım toplumun demokratikleşme düzeyi ile bağlantılıdır ve buna paralel olarak çağdaş toplumlar siyasal katılmam en yüksek olduğu toplumlardır. Bazı kimseler siyasal sorunlara kayıtsız kalırken, bazıları ise siyasal faaliyetlere geniş zaman, emek ve maddi olanaklar ayırabilmektedir. Her ne kadar toplumdaki bazı kişilerin siyasete ilgilerinin düşük düzeyde olsa da, en pasif kişilerin dahi sandık başına giderek oy kullandıkları ve bu eylemle en düşük düzeyde de olsa siyasal katılımı gerçekleştirdikleri söylenebilir. Türkiye Cumhuriyetin ilanından sonra 1950'lere kadar tek partili sistemle yönetilmiştir. Bu dönemde seçmenlerin tercih haklarının bulunmamasından dolayı, siyasal katılım düzeyinin çok düşük oranlarda kaldığını söylemek mümkündür. Çok partili döneme geçişten sonra ise siyasal katılım düzeyinin yalnız oy verme davranışı olarak değil, diğer katılım türlerinde de arttığı söylenebilir. Sivas İli tarih boyunca önemini korumuş bir ilimizdir. Cumhuriyetin kurulduğu ilk yıllarda pilot bölge seçilen Sivas'a oldukça önemli ölçüde devlet yatırımı yapılmıştır. Daha sonra çok partili dönemde ihmal edilen Sivas, özel teşebbüsün de yatırım yapmaması nedeniyle sürekli gerilemiş ve sonunda Türkiye'nin nüfusu azalan illerinden biri konumuna girmiştir. Bu çalışmanın amacı siyasal katılımın türlerini ve düzeylerini kuramsal anlamda irdelemek ve Türkiye'de tek partili dönemden çok partili döneme geçişin iç ve dış dinamiklerini belirlemektir. Ayrıca çok partili dönemden itibaren Sivas İli örneğinde oy verme davranışının nasıl olduğunu ve nelerden etkilendiğini araştırmaktır. Çok partili yaşama geçtikten sonra Sivas İli'nin TBMM de kimler tarafından temsil edildiğini ve siyasal yaşamm yelpazesinin neleri ihtiva ettiğini belirlemeye çalışmaktır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Political participation is the effective action of citizens to the decision and application of the state on several levels. Political participitation includes a very broad content such as using votesjoining meetings and protesque actions,having political propaganda. Political participation is interrelated with democratization level of the society. It is obvious that the modernized and civilized societies are the societies having very high political participation. While some individuals disregard political problems, others spend much time energy and money to the political business. Although some people have very low mterest of policy, it can be said that even the most passive ones go to the election box and use their right of vote, and by this way participate political business even it is on its lowest level. Turkey, after declaration of Republicity, was regulated by the system of mono political party. In this period it is possible to say that political participation was very low because voters never had any right of choise. After the period of multi political party,the level of political participation increased not only treatment of using their vote,but also other participation types. The city of Sivas has always kept its importance in the period of history. In the first years of republic Sivas was accepted as pilot district and significant state investment. Later, Sivas was disregarded in the period of multi political party and undeveloped because not only the government but also private csector didn't have investment. In the end, Sivas has one of the lowest population cities. The aim of this study is to analyze the types of political participation and its levels theoretically, and to determine internal and external dynamics of the process having multi political party. In addition, we will try to analyze the tendency of voting and the outher effects in Sivas starting from the begining of multi political party period. Who represented Sivas in TBMM and what consists of political life will be stated in this study.