Yetiştirme yurdu müdürlerinin stres kaynaklarının belirlenmesi ve değerlendirilmesi
Orphanage managers stress souces becoming definite and being used
- Tez No: 97344
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYDAR DURUKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Toplumsal ve ekonomik yaşamda meydana gelen değişmelerin yaşandığı günümüzde bireylerin stresle karşı karşıya kalmaları kaçınılmazdır. Çalışma yaşamında da stres açısından en çok risk altında bulunan kişiler yöneticilerdir. Plan ve programların oluşturulması ve gerçekleştirilmesinden sorumlu olan yöneticilerin çoğu her zaman yoğun stres etkenleri altındadır. Araştırmadaki temel amaç, yetiştirme yurdu müdürlerinin sosyo-demografık ve çalışma yaşamı ile ilgili özelliklerinin belirlenerek, stres kaynağı ve stres belirtileri olduğu düşünülen durumları müdürlerin hangi düzeyde yaşadığının ortaya konulmasıdır. Araştırmada“tarama modeli”kullanılmıştır. Çalışma evreni, Türkiye'deki yetiştirme yurtlarının müdürleridir. Araştırmada veriler, 71 müdürden toplanmış ancak 66 müdürden alınan veriler değerlendirmeye uygun bulunmuştur. Sonuçta, müdürlerin %74'üne ulaşılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, üç bölümden oluşan anket uygulanmıştır. Verilerin çözümünde frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart kayma hesaplamaları yapılarak değerlendirmeye alınmıştır.“Yetiştirme Yurdu Müdürlerinin Stres Kaynaklarının Belirlenmesi ve Değerlendirilmesi”adlı çalışmada elde edilen önemli sonuçlar şunlardır. Müdürlerin büyük kısmının erkek, 40 yaş ve daha yukarı yaşta, öğretmen, erkek yetiştirme yurdunda çalışan ve 9 yıldan daha az yöneticilik kıdemine sahip kişiler olduğu tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan müdürler, yapmış olduğu işe karşılık aldığı ücretin yetersiz olma durumunu yüksek düzeyde stres kaynağı olarak görmekte; stres belirtilerinden olan daha fazla çalışma, sigara kullanma, uyku problemleri, yorgunluk hissi, baş ve adale ağrısını da orta düzeyde stres belirtisi yaşadıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today with the social and economic changes occur in life, it is inevitable that individuals are face to face with stress. Also in working life, managers are more being affected individuals than the others because of the stress. Most of the managers responslide for plans and programs being formed and realised are always under the intensive stress factors. Basic aim of the resarch is, firstly becoming definite of special features about the orphanage managers socio- demographic and working life then, the conditions which are thought to be stress source and stress symbols in which level the managers live was brought about. Desriptive survey was used in this study. Sample is the orphanage managers in Turkey. Datas, in research were collected from 71 managers but datas, which was got from 66 managers were found accertable for evolvation. At the last stage 74 percent of all the managers were included. In research like being data adding machine, questionary form consists of three parts was carried out. In datas, solution, first frequency, percent, arihmetic avarage and standart deviation counted than they were used. The important results of the research of“Orphanage Managers Stress Sources Becoming Definite and Being Used”are as follows; It was determined that almost all of the managers were men, 40 ages and upper ages, teacher, working men in orphanage and individuals who had less than nine years management seniority. Managers join in research think that the condition about the insufficient salary in return to the work they did, is like a high level of stress source; it was become definite that they lived in the middling quality because of the too much work, from the stress symbols, smoking, sleeping problems, fatigue feeling, head and muscleache.