Tek-kart bilgisayarlar kullanılarak bulanık mantık kontrol yöntemleri ile da motor hız kontrolü ve bozucu etki yanıtlarının analizi
DC motor speed control and analysing of disturbance responses using fuzzy logic control methods in single board computers
  1. Tez No: 973474
  2. Yazar: ÖZGE HAZAL DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRAY SONUGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, doğru akım (DA) motorlarının hız kontrolü için bulanık mantık tabanlı denetim yöntemleri kullanılarak Mamdani ve Sugeno çıkarım sistemlerinin performansları karşılaştırılmıştır. Raspberry Pi tabanlı deneysel altyapı üzerinde encoder geri beslemesiyle gerçekleştirilen uygulamalarda hem 100 rpm hem de 300 rpm redüktörlü DA motorları kullanılmıştır. Farklı üyelik fonksiyonu tipleri (Üçgensel, Yamuksal, Gauss vb.) ve kural tabanları (3x3, 5x5, 7x7, 9x9) ile motorların hem yüksüz hem de yük altında verdikleri tepkiler incelenmiş; kök ortalama kare hata (RMSE), maksimum aşım (Mp), yükselme zamanı (Tr) ve yerleşme zamanı (Ts) gibi performans ölçütleri hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar, Sugeno yönteminin özellikle yük altındaki deneylerde daha kararlı ve hızlı yanıtlar sunduğunu, Mamdani yönteminin ise esnek yapısına rağmen bazı durumlarda daha yüksek aşım değerleri ürettiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the performances of Mamdani and Sugeno inference systems were compared by using fuzzy logic-based inspection methods for speed control of direct current (DC) motors. Both 100 rpm and 300 rpm geared DC motors were used in the applications carried out with encoder feedback on the Raspberry Pi-based experimental infrastructure. With different types of membership functions (triangular, trapezoidal, Gaussian, etc.) and rule bases (3×3, 5×5, 7×7, 9×9), the reactions of the motors, both under no load and under load, were examined. Performance criteria such as root mean square error (RMSE), maximum overshoot (Mp), rise time (Tr), and settling time (Ts) were calculated. The results obtained showed that the Sugeno method offers more stable and faster responses, especially in experiments under load, while the Mamdani method produces higher overshoot values in some cases, despite its flexible structure.