İndüksiyon işleminin rot başı ve rotillerin, mafsal millerinde kullanılan çeliklere ve kükürtün indüksiyon işlemine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of induction process on the steels used in the rod end and ball joints, of ball pins and sulfur on the induction process
  1. Tez No: 973475
  2. Yazar: SİNAN BARKIN KOCADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN TOROS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Yapılan bu çalışmada, mafsal millerinde kullanılan 41Cr4, 41CrS4, 42CrMo4 ve 42CrMoS4 çeliklerinin indüksiyon yüzey sertleştirme işlemi sonrası mekanik özelliklerindeki değişim ve kükürtün indüksiyon yüzey sertleştirme işlemi üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Islah işlemi yapılan çeliklerden mafsal milleri, çekme numuneleri ve yorulma numuneleri üretilmiştir. Üretilmiş olan numunelere indüksiyon yüzey sertleştirme işlemi uygulanmıştır. Mafsal millerindeki en önemli imalat adımlarından biri olan indüksiyon işlemi ile sertleştirilmiş mafsal millerinin radyal kuvvet dayanımını ölçmek için eğilme testi yapılmıştır. Çekme testi numunelerinin mekanik özelliklerindeki değişimi ve kükürtün etkisinin incelenmesi için çekme testi yapılmıştır. Rot başına montajlanmış olan mafsal milleri, yorulma testine tabi tutulmuştur. Yorulma test numunelerine yorulma testi uygulanmıştır. Testler sonucunda, mekanik özelliklerdeki değişim ve yorulma testleri dikkate alındığında, kükürtün indüksiyon yüzey sertleştirme işlemi üzerinde olumsuz etkiye sahip olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the changes in the mechanical properties of 41Cr4, 41CrS4, 42CrMo4 and 42CrMoS4 steels used in joint shafts after the induction surface hardening process and the effect of sulfur on the induction surface hardening process were investigated. Ball pins, fatigue samples and tensile samples were produced from the steels that underwent the quenching process. Induction surface hardening process was applied to the produced samples. A bending test was performed to measure the radial force resistance of the ball pins hardened with the induction process, which is one of the most important manufacturing steps in ball pins. Tensile test was performed to examine the changes in the mechanical properties of the tensile test samples and the effect of sulfur. Ball pins mounted on the rod ends were subjected to fatigue test. Fatigue tests were applied to fatigue test specimens. As a result of the tests, considering the change in mechanical properties and fatigue tests, it was observed that sulfur had a negative effect on the induction surface hardening process.