Bilim içerikli forum web sitelerindeki argümanların incelenmesi
Analysing arguments in science forum websites
- Tez No: 973478
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ŞARDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Bilim iletişimi, toplumlardaki bireylerde bilimsel farkındalığın oluşturulması, gönüllü olarak bilimsel etkinliklere katılımlarını sağlanması, bireylerin bilime olan ilgi ve tutumlarının artırılması ayrıca bilimsel bilgi ve süreçleri anlamalarını sağlamak için uygun olan etkinlik, bilgi, beceri, medya ve diyalog kullanması olarak ifade edilmektedir. Bilim iletişiminde, bilim forumları en önemli araçlardan biri olmaktadır. Bilim forumlarına bakılarak bilimsel bir tartışamaya yönelik, bireyler tarafından ortaya konulmuş olan argümanlar incelenerek halk katılımının niteliği ortaya konulabilir. Bu bakımdan çalışmanın amacı belirlenmiş bilim forum sitelerindeki argümanların niteliğinin ve bileşenlerinin incelenmesi olarak belirlenmiştir. Çalışmada içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Çalışma kapsamında toplam 10 bilim forum sitesine ulaşılmıştır. Bu forum siteleri arasından ölçüt örnekleme ile kullanıcı sayısı en fazla olan ve en fazla sayıda başlık açılarak tartışma gerçekleştirilen bir site belirlenmiştir. Belirlenen bu site scienceforums.net'dir. İkinci olarak bu site içerisinde açılmış pek çok başlık içerisinden yine ölçüt örnekleme kullanılarak fizik, kimya, biyoloji ve matematik alanlarından olması ve detaylı tartışmaların gerçekleşmiş olması esas alınmıştır. Bu kapsamda her bir alandan 4'er içerik olmak üzere 16 içerik seçilmiştir. Çalışmada toplam 119 tane argüman incelenmiştir. Bunlardan 36 tanesi 1.düzey, 56 tanesi 2.düzey, 10 tanesi 3.düzey, 16 tanesi argüman 4. düzey ve 1 tanesi ise 5.düzey argüman olarak tespit edilmiştir. Dolayısıyla argümanların büyük bir oranının içerisinde çürütücü barındırmayan temelde iddia ve karşıt iddiaya odaklanılmış yapılar olduğu anlaşılmaktadır. Bilim form yazarlarının nitelikli argüman oluşturmada yetersiz oldukları ve tartışmalara nitelikli katılım için argüman yapılarına yönelik bilgiler edinmeleri gerektiği söylenebilir. Son olarak araştırmacıların toplumun argüman yapılarını nasıl geliştirebileceklerine yönelik çalışmalar yapmaları önermektedir.
Özet (Çeviri)
In science communication, science forums are one of the most important tools. By examining the arguments put forward by individuals for a scientific discussion by looking at science forums, the nature of public participation can be revealed. In this respect, the aim of the study was determined as examining the nature and components of the arguments in the determined science forum sites. The content analysis method was used in the study. A total of 10 science forum sites were reached within the scope of the study. Among these forum sites, a site with the highest number of users and the highest number of topics opened and discussions were held was determined by criterion sampling. This site was determined as scienceforums.net. Secondly, among the many topics opened on this site, again by using criterion sampling, it was taken as a basis that they were from the fields of physics, chemistry, biology and mathematics and that detailed discussions took place. In this context, 16 contents were selected, 4 from each field. A total of 119 arguments were examined in the study. Of these, 36 were determined as level 1, 56 as level 2, 10 as level 3, 16 as level 4 arguments, and 1 as level 5 arguments. Therefore, it is understood that a large proportion of the arguments are structures that do not contain rebuttals and are basically focused on claims and counterclaims. It can be said that science form writers are inadequate in creating qualified arguments and that they need to acquire information about argument structures for qualified participation in discussions. Finally, it is suggested that researchers conduct studies on how society can develop its argument structures