Sivas ve çevresinde büyücülük folkloru
Magician folklore in Sivas and surrounding areas
  1. Tez No: 973491
  2. Yazar: ŞİFANUR SAMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tezi, Sivas ve çevre illerde büyücülük olgusunu halkbilimsel bir yaklaşımla incelemektedir. Çalışma, Giriş ve Sonuç bölümleri dışında üç ana bölümden oluşmaktadır: Birinci Bölüm'de büyü ile ilişkili kavramlar, tanımlar, büyücü figürü, büyü çeşitleri, tasnif modelleri, işlevleri ve dünyada, Semitik metinlerde ve Türk dünyasında büyü konuları ele alınarak kapsamlı bir literatür tartışması sunulmaktadır. İkinci Bölüm, sahadan derlenen veriler ışığında büyüleri on üç farklı başlıkta sınıflandırmakta ve her bir kategoriye dair somut örnekler ve uygulama detayları paylaşmaktadır. İkinci bölümde aktarılan veriler, gelecekte yeni perspektiflerle tekrar analiz edilme potansiyeline sahiptir. Üçüncü Bölüm, büyü mağdurlarının ve uygulayıcılarının demografik özellikleri, deneyimleri, inanç süreçleri ve büyücü portresi gibi konuları bütüncül bir analize tabi tutarak büyücülük eksenindeki halkbilgisini analiz etmektedir. Ayrıca bu bölüm, büyü pratiklerinde kullanılan 75 farklı etnografik malzemenin tasnifi ve işlevlerine ayrılmıştır. Araştırma, 18 aylık bir saha çalışmasında 81 kaynak kişiyle yapılan mülakatlardan elde edilen 60 saati aşan ses kayıtlarına ve saha gözlemlerine dayanmaktadır. Elde edilen bulgular, büyü pratiklerinin bireylerin psikolojik ve toplumsal çatışmalarını çözme arayışının bir yansıması olduğunu, din ve büyünün iç içe geçtiğini, büyü pratiklerinin kültürel süreklilik taşıdığını ve modern tıpla geleneksel yöntemler arasında simbiyotik bir ilişki bulunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis examines the phenomenon of witchcraft in Sivas and surrounding provinces from a folkloristic perspective. The study consists of three main sections, in addition to the Introduction and Conclusion sections: The first section presents a comprehensive literature review covering concepts related to witchcraft, definitions, the figure of the witch, types of witchcraft, classification models, functions, and topics related to witchcraft in the world, Semitic texts, and the Turkish world. The second chapter classifies magic under sixteen different headings based on data collected from the field and shares concrete examples and application details for each category. The data presented in the second chapter has the potential to be reanalysed in the future with new perspectives. The third chapter analyses folklore centred on witchcraft by subjecting topics such as the demographic characteristics, experiences, belief processes, and witch profiles of witchcraft victims and practitioners to a comprehensive analysis. Additionally, this section is devoted to the classification and functions of 75 different ethnographic materials used in magical practices. The research is based on over 60 hours of audio recordings and field observations obtained from interviews with 81 informants during an 18-month fieldwork period. The findings reveal that witchcraft practices reflect individuals' search for solutions to psychological and social conflicts, that religion and witchcraft are intertwined, that witchcraft practices carry cultural continuity, and that there is a symbiotic relationship between modern medicine and traditional methods.