Genel lise ve meslek lisesi öğrencilerinin kendini gerçekleştirme düzeylerinin bazı değişkenlere göre incelenmesi
A Study on some variables affecting self-actualization levels of general high school and vocational high school students
  1. Tez No: 97350
  2. Yazar: ALİ FUAT YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA GÜLENDAM ERSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Bu araştırmada, genel lise ve meslek lisesi öğrencilerinin kendini gerçekleştirme, zamanı iyi kullanma ve desteği içten alma düzeyleri arasında okul türü, cinsiyetleri, sınıf düzeyleri, annababa yoksunlukları, sosyal etkinliklere katılma oranlan, okuldan memnuniyet derecelerine, rehberlik hizmetlerini algılayış biçimlerine ve arkadaşlık ilişkilerini değerlendiriş biçimlerine göre fark olup olmadığı incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi 1998-1999 eğitim - öğretim yılında Ankara ili Çankaya ilçesinde bulunan meslek liseleri ile genel liselere devam eden 632 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada öğrencilerin kendini gerçekleştirme düzeyleri, Shostrom 'un (1964) geliştirdiği ve Türkçe'ye uyarlaması Kuzgun (1973) tarafından yapılan Kişisel Yönelim Envanteri ile ölçülmüştür. Bağımsız değişkenler ile ilgili olarak bilgi toplamak için Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız ikili karşılaştırmalarda bağımsız örneklemler için t- testi, çoklu karşılaştırmalarda çift yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Temel etkinin anlamlı çıktığı durumlarda çoklu gruplarda farkın kaynağının hangi yönde olduğunu belirlemek için Scheffe Testi uygulanmıştır. Hata payı 0.05 olarak alınmış ancak anlamlılık düzeyinin daha yüksek çıktığı durumlarda hata payı ayrıca belirtilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular kısaca şöyle özetlenebilir. Okul türüne göre lise öğrencilerinin zamanı iyi kullanma düzeyleri arasındaki fark anlamlı bulunmuş ve genel lise öğrencilerinin zamanı iyi kullanma düzeyleri meslek liselerine göre yüksek çıkmıştır.Ill Okul türü farklı lise öğrencilerinin araştırmanın bağımsız değişkenleri olan cinsiyet, sınıf düzeyi, annababa yoksunluğu, sosyal etkinliklere katılma oranı, okuldan memnuniyet durumu, rehberlik hizmetlerini algılayış biçimi ve arkadaşlık ilişkilerini değerlendiriş biçimine bağlı olarak kendini gerçekleştirme düzeyleri arasındaki farklar anlamlı bulunmamıştır. Okul türü dikkate alınmadığında, bağımsız değişkenlerin lise öğrencilerinin kendini gerçekleştirme, zamanı iyi kullanma ve desteği içten alma düzeyleri üzerindeki temel etkilerinden anlamlı bulunanlar aşağıda verilmiştir. Sınıf düzeyi, rehberlik hizmetlerini algılama biçimi ve arkadaşlık ilişkilerini değerlendirme biçiminin lise öğrencilerinin kendini gerçekleştirme ve desteği içten alma düzeyleri üzerindeki temel etkileri anlamlı bulunmuş ve lise IH. sınıf öğrencilerinin kendini gerçekleştirme düzeyi, lise H. sınıf öğrencilerinden; rehberlik hizmetlerini yeterli olarak algılayanların kendini gerçekleştirme düzeyi, rehberlik hizmetlerini yetersiz olarak algılayanlardan ve arkadaşlık ilişkilerini iyi olarak değerlendirenlerin kendini gerçekleştirme düzeyi, arkadaşlık ilişkilerini zayıf olarak değerlendirenlerden yüksek çıkmıştır. Bulguların değerlendirilmesinde, elde edilen sonuçlara göre yorumlar yapılmış ve alanda çalışanlara bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY This study aimed to idetify whether a difference exist between level of self-actualization, time competence and inner directed support of the students who are attending the general high school and vocational high school according to gender, class level, absence of parents, proportion of participating in social activities, school saticfaction, perceiving school guidance services and evaluation of friendship. Six hundred thirty two students attending general and vocational high schools of Çankaya provience of Ankara in 1998 - 1999 academic year constituted the sample of the study. The level of self- actualization of the students were measured through Personal Orientation Inventory being developed by Shostrom (1964) and adapted to Turkish culture by Kuzgun (1973). Personal Information Form was utilized to collect the data related to the independent variables. In order to analysis the data; t test and variance analysis was used. In case of significant difference, Scheffe Test was applied to idetify source of difference among the groups. The level of significance was taken as 0.05 at least but in case of the level of significance was found higher than 0.05 that was stated. The findings of the study can shortly be summarized as follows: According to school type; difference exist between the time competence level of high school students who attend general high schools was found significiantly higher than vocational high school students.Regarding the interactions between level of self-actualization of high school students attending different school depending on independent variables of school type, gender, class level, absence of parents, proportion of participating in social activities, school' satisfaction, perceiving school guidance services and evaluation of friendship;co-effect of variables with level of self - actualization, time competence and inner directed support were found insignificant. When school type was not taken into consideration The finding related to basic effect of Independents variables on level of self-actualization of high school students are fallow:, The basic effects of class level, perceiving school guidance services and evoluation of friendship relations on level of self-actualization and inner directed support was found significant. actualization and inner directed support was found significant. There was significant differences between groups in favor of 3rd grade students in comporison with 2nd grade students, the students who perceive“sufficiant”in comporison with“insufficiant”for school guidance services, students who evaluated of friendship relations“well”in comporison with“poor”. The results obtained through the evaluation of the finding were interpreted and various recommendations were developed for the people studying in this field or would like to conduct similar studies.