Örgütlenme açısından Türkiye'de kamu ve özel sektör etkileşimi
Reiprocal influence between public and private sectors in Turkey from the point of organizational structure
- Tez No: 97351
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DOĞAN HADİ LEBLEBİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET Bu çalışmada,“Türkiye 'de kamu yönetiminin gelişimine paralel olarak; özel sektör, kamu sektöründen etkilenmiş, ancak son dönemlerde bu etkşileşim farklı bir yön almaya başlamış, kamu kesimi, Özel kesimden etkilenenen konumuna geçmiştir. ”Şeklinde ortaya koyduğumuz hipotezi desteklemek amacıyla: Birinci bölümde, örgütler, örgütlenme şekilleri, Klasik, Neoklasik ve Çağdaş Yönetim Kuramları içinde geliştirilen örgütlenme teorileri ve modelleri; ikinci bölümde, kamu yönetimi örgütlerinin ortaya çıkışı ile kamu ve özel sektör örgütleri arasındaki benzerlikler ve farklılıklar; Üçüncü bölümde, Osmanlı İmparatorluğu'ndan miras alınan yönetim yapısı özellikleri, Türkiye'de kamu yönetiminin gelişimi ve özel sektörde görülen bir örgütlenme şekli olarak holdingler; Dördüncü bölümde, Türkiye'de kamu ve özel sektör ilişkilerinin ekonomik boyutu ile son yıllarda kamu yönetimi alanında ortaya çıkan gelişmeler ortaya konmuştur. Sonuç ve öneriler bölümünde ise, hipotezi destekleyen sonuçlar ortaya konularak, Türkiye'de kamu yönetiminin örgütlenme problemlerine yönelik çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this study, the following issues are dealt with in the chapters in order to support the hypothesis that“In line with the development of the public administration in Turkey, the private sector was influenced by the public sector. However, this interaction has gained a different form recently and the public sector has begun to be influenced by the private sector. ”The first chapter is about organizations, forms of organizations, theories and models of organization developed in the Classical, Neo-classical and Modern Administration theories. In the second chapter, similarities and differences between the public sector and private sector organizations with the emergence of the public sector organizations are elaborated. In the third chapter, features of administration inherited from the Ottoman Empire, the development of the public administration in Turkey and holdings as a form of organization in the private sector are dealt with. The fourth chapter deals with the economic aspect of the relations between the public sector and the private sector and the recent developments regarding public administration in Turkey. In the conclusion and recommendation chapter of the study, the conclusions supporting the hypothesis are stated and recommendations were given concerning the solution of the organizational problems of the public administration in Turkey.