Greek foreign policy in the 90's
Doksanlı yıllarda Yunanistan dış politikası
  1. Tez No: 97349
  2. Yazar: ALİ ŞEVKET OVALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN BAĞIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, Yunanistan'ın 90'lı yıllardaki dış politikasının derin bir analizini yapmak ve bu analizi yaparken de Yunanistan'ın kurulduğu günden bugüne kadar dış politika alanındaki devamlılığa işaret etmektir. Çalışmanın dört ana bölümü bulunmaktadır ve Uluslararası İlişkiler teorisindeki üç analiz düzeyi bu çalışmanın teorik temelini oluşturmaktadır. Sistem düzeyi dikkate alınarak, Yunanistan'ın kurulduğu günden bugüne Büyük Patron Geleneği'ne vurgu yapılmış ve dış politikadaki sistemik etkiler incelenmiştir. Yunan devleti ve dış politikasının çıktıları, birinci ikinci ve üçüncü bölümlerde çalışılmıştır. Devlet düzeyinde Yunanistan' in Balkanlara yönelik politikaları ve iki ana başlığa ayrılmış olan Türk- Yunan ilişkileri yukarıda bahsedilen bölümlerde incelenen konulardır. Dördüncü bölümdeki analiz düzeyi iç politik gelişmeler ve bunun dış politika alanındaki etkileridir. Bir başka deyişle, Yunanistan'da dış politika yapma sürecinin belirleyicilerinden biri olan Yunanistan' m iç dinamikleri dördüncü bölümde ele alınmıştır. Uluslararası İlişkilerin aktörleri olan birey, gurup ve siyasi partiler, Yunanistan' m 90' lı yıllardaki siyasi yapısı göz önüne alınarak bu bölümde çalışılmış ve ağırlıkla 90'lı yılların baskın partisi PASOK'un dış politikadaki rolü incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to make an in depth analysis of Greek foreign policy in the 90s and to point out the continuity in Greek foreign policy from the establishment of Greek state until today. The study has four main chapters, and the three levels of analysis in International relations theory constitutes the theoretical background of this study. By taking the systems level into account, systemic influences on foreign policy are overviewed by making reference to the tradition of Great Power Patronage from the beginning of the establishment of Modern Greece until today in the introduction. The Greek state and the outcomes of her foreign policy as a level of analysis, is studied in the first, second and third chapters. On the state level, Greek foreign policy towards the Balkan region and Greek- Turkish relations divided on two main topics are the subjects of the chapters which was mentioned above. The level of analysis in the fourth chapter is the internal political developments and their impacts on foreign policy. In other words the internal dynamics of Greece as a determinant of Greek foreign policy making process is held in this chapter. The individual, group and the political parties as actors of International Relations, is studied by taking Greek political structure in the 90s into consideration and emphasis was given to the PASOK's role, as the dominant political party of the 90s, on foreign policy.