Batı Anadolu bölgesinde bulunan Antik Dönem yapılarından dönüştürülmüş bazilika planlı kiliseler
Basilical churches, converted from the Antique monoments in the refian of Western Anatolia
  1. Tez No: 97354
  2. Yazar: BURCU CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ ÖTÜKEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 552
Özet
Geç Antik ve Bizans dönemleri mimarisinin önemli olgularxndan olan yapı elemanlarının ve yapıların ikinci kullanımı, dönemin sosyo-ekonomik koşullarının bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. M.S. 4. yüzyıldan başlayarak, çok sayıda antik dönem yapısının özgün işlevlerinden farklı işlevler yüklenerek ve bunun için gerekli mimari değişimlerlerden geçerek ikinci kullanıma açıldıkları görülmektedir. Bunlar arasında antik dönem yapılarından dönüştürülmüş bazilika planlı kiliseler önemli bir çoğunluğu oluşturmaktadır. Tez bu yapıların dönem mimarisindeki yerinin belirlenmesini amaçlamaktadır. Bu amaçla, tezin coğrafi sınırlarını oluşturan Batı Anadolu Bölgesinde bulunan antik dönem anıtsal yapılarından dönüştürülmüş 12 bazilika planlı kilise incelenmiştir. Tez ayrıca, bölgenin kısa bir tarihçesini, dönemin sosyo-ekonomik koşullarını, ikinci kullanım olgusunun araştırılmasını, antik dönem anıtsal yapıların geç antik dönemdeki durumlarını içeren bölümlerle desteklenmiştir. Bu çalışmanın sonucunda Batı Anadolu Bölgesi için antik dönem yapılarından dönüştürülen bazilika planlı kiliselerin dönem mimarisindeki yerinin belirlenmesi ve tarihlendirilmesinin yanısıra bu yapıların dönüştürül- mesindeki mimari süreç de saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Reuse of buildings and building materials is one of the major phenomenons of the Late Antique and Byzantine architecture. Reuse or spolia arouse from the socio economic conditions of the period and is important in displaying the aesthetic approaches of Late Antique and Byzantine architecture. Beginning from the 4th century, a great number of monumental buildings of Antique period, reused for new functions, after necessary architectural modifications. The great majority of these buildings are the basilical churches converted from Antique monuments. The aim of the thesis is to establish the importance of reused building in the architecture of the period. In accordance, 12 basilicas which were coverted from the Antique buildings in Western Anatolia, that is the geographic boundary of the thesis, is examined. This work is also supported with chapters, covering the short history and the socio-economic conditions of the region in the given period, the aspect of architectural reuse and spolia, the legacy of Antique monuments in the following periods. In addition to the determination of the date and the role of the basilicas, converted from the antique monuments, the architectural process in the conversion of these buildings is also described in the conclusion.