Hoca Ahmed Yesevi Türbesi
Hodja Ahmed Yesevi Tomb
- Tez No: 97355
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH MÜDERRİSOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 329
Özet
Hoca Ahmed Yesevi Külliyesi Kazakistan'ın Türkistan şehrinde bulunmaktadır. 1397 tarihinde Timur 1166-67 yılında yapılmış olan Hoca Ahmed Yesevi'nin türbesi üzerine bugünkü anıtsal yapının inşa emrini vermiştir. Bu çalışmada amaç, Külliye'nin mimarisi üzerine detaylı bilgi vermekten çok, kabir odası olarak anılan mekânın haçvari planı üzerinde yoğunlaşıp, plan tipinin kökenini, gelişimini ve etkilerini yansıtmaktır. 14.yüzyıl sonu ile 15. yüzyıl başında Orta Asya'dan Yakın Doğu'ya kadar tüm coğrafyaya hakim olan ve sanatı özellikle mimariyi bilinçli şekilde kendi görkemli imajı için kullanan Timur'un; geliştirdiği Sufi düşünce ile İslamiyeti kabul eden Türkler arasında yaşadığı 12.yüzyıldan bu yana ilahi sembol olan Yesevi'nin hem Anadolu'da hem de Orta Asya'da haçvari planlı mimariye etkileri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hoca Ahmed Yesevi Complex- is located in Türkistan city in Kazakhistan. In 1397 Timur gave the order of a shrine construction above the simple tomp of Hodja Ahmed Yesevi which had been buided in 1 1 66-67. The purpose is to reflect the origin, the improvement and the influences of the cross in square plan which was adapted to Kabirhana instead of giving detailed information about the complex. It is also tried to figure out the effects of Timur - who conqured Transoxiana, Middle East and Anatolia at the end of 14. Century and in the begining of 15. Century used art especially architecture consciously to create his imperial image- and Yesevi - who attracted whole Muslim Turks by his Sufic thoughts is still accepted as a holly Islamic sembol- to the cross in square plan in both Transoxiana and Anatolia.