1950-1960 yılları arasında Türk resminde konu yönelimi (2 cilt)
The Tendency towards subject in Turkish painting between 1950-1960
- Tez No: 97359
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEY YASA YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 823
Özet
ÖZET 1950-1960 yıllarını kapsayan süreç, Türkiye'nin çok partili yönetime geçtiği, politik, ekonomik ve kültürel açıdan köklü değişimler geçirdiği bir dönemdir. Yönetsel değişimler, ülkenin kültür politikasını da etkilerken, dönemin sanat yaşantısına da yansımıştır. II. Dünya Savaşı sonrasında Amerika ve Avrupa'da yaygınlaşan 'soyut sanat', Batı ile eş zamanlı olarak Türkiye'de de tartışılmış, yapıtlara yoğun olarak yansımıştır. Bu dönemde çoğalan sergilerle birlikte, soyut sanata yönelik eleştiriler, non-figüratif, abstre ve gelenekten gelen sanat başlıkları altında tartışılmıştır. Akademi dışı sanatsal oluşumlarla birlikte, Akademi eğitimi de sorgulanmıştır. Kültür ve sanat etkinliklerinde devlet desteği, 1950'li yıllarla birlikte azalırken yerini özel sektör, banka ve yabancı elçilikler doldurmaya başlamıştır, özel galerilerin çoğaldığı 1950-1960 yıllarında, 'Maya' sanat galerisi dönemin sanat yaşamında etkin olmuştur. Galericiliğin gelişmesi, yurtiçi ve yurtdışı sergilerin çoğalması koleksiyonculuğun temellerinin atılmasına olanak sağlamıştır. Bu dönemde sanatçılar, biçemde bireysel özgürlüklerini kullanırken, non- figüratif çalışanlar, Akademik anlayışı benimseyenler ve grup anlayışı içinde olanlar olmak üzere üç yaklaşım öne çıkmıştır. Koleksiyon seçimlerinde figür ağırlıklı yapıtlar yeğlenirken, bu dönemin en yenisi 'soyut işler* alıcı bulamamıştır. 1950-1960 yılları arasında portre, manzara, çıplak, figürlü kompozisyon, ölü doğa, hayvan figürleri ve soyut/soyutlama olmak üzere 7 konu saptanmıştır. Bu kümelerde soyut/soyutlama öne çıkarken dönemin en yeni söylemi 'soyut', geleneksel konulara da yansımıştır. Avrupa ve Amerika'da ki konularla karşılaştırıldığında, benzer görünümde resimler ortaya çıkarken konular, ülkelerin kendi kültürel ve toplumsal kimliklerini öne çıkartmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Between the years 1950 -1960, Turkey went through radical changes not only in politics and economy but culture as well. The influences of the changes made in governmental system, reflected on the artistic milieu. The brand new, post-war art of the west, 'abstract art', was practised as well as discussed thoroughly by Turkish artists isochronally under the topics, non-figürative, abstract and traditional art. The State Academy of Fine Arts was opposed not only by the academy-graduates but the the self-taught artists as well. Though the State decreased the means of support for the artistic activities due to its new cultural policies, the private galleries, the banks, the embassies, the clubs and associations gradually started supporting the artists and their activities. 'Maya' was well-known among the private galleries of the 1950's. She had a lasting and a productive influence at the stated period though lasted short. During the years of 1950-1960, seven topics rise among the subjects practised by artists, 'abstract', being the widely used. When compared with the American and The European subjects, both resembles the same appereances though the subjects were affected by the artists' origin.