Müzik öğretmenlerinin kolektif öğretmen yeterliği ile mesleki motivasyon düzeylerinin ilişkisel olarak incelenmesi
A relational investigation of music teachers'collective teacher efficacy and professional motivation levels
  1. Tez No: 973687
  2. Yazar: GÜLCE DENİZKURDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVAT EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırma amacı, müzik öğretmenlerinin kolektif öğretmen yeterliği ile mesleki motivasyon düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırma ayrıca öğretmenlerin kolektif öğretmen yeterliği ile mesleki motivasyon düzeylerinin cinsiyet, medeni durum, mesleki kıdem ve eğitim durumu değişkenlerine göre farklılaşma durumunu belirlemeyi de amaçlamaktadır. Araştırma modeli, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli doğrultusunda yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu, 2023–2024 eğitim-öğretim yılında Ankara ili Çankaya ilçesinde görev yapan ve uygun/elverişli örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenen 119 müzik öğretmeni oluşturmaktadır. Veriler, kişisel bilgiler formu, kolektif öğretmen yeterliği ölçeği ve mesleki motivasyon ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler ile Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H ve Spearman's rho korelasyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda müzik öğretmenlerinin yüksek düzeyde bir kolektif yeterliliğe sahip oldukları, kadın ve erkek öğretmenler arasında anlamlı bir farklılaşma olmadığı, evli öğretmenlerin, bekar öğretmenlere göre kolektif öğretmen yeterliği düzeylerinin yüksek olduğu, öğretmenlerin mesleki kıdemi arttıkça kolektif yeterliliklerinde arttığı, eğitim durumuna göre öğretim stratejilerine yönelik kolektif alt boyutu ve öğrenci disiplinine yönelik kolektif yeterlik alt boyutunda lisansüstü eğitim almış öğretmenlerin düzeyi yüksek olmasına rağmen gruplar arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görüldü. Müzik öğretmenlerinin mesleğe karşı motivasyonlarının yüksek düzeyde olduğu, cinsiyet, mesleki kıdem, medeni durum ve eğitim durumu değişkenlerine göre bir farklılık olmadığı görüldü. Öğretim stratejisine yönelik kolektif yeterlik alt boyutu ve öğrenci disiplinine yönelik kolektif yeterlik alt boyutu arasında yüksek düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu, kolektif öğretmen yeterliği ölçeğinin tüm alt boyutlarda pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu, öğretmenlerin mesleki motivasyon ölçeğininde de mesleki gelişim ve saygınlık alt boyutu, fiziksel imkanlar, okul içi faktörler, gelişim ve saygınlık alt boyutları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine the relationship between collective teacher efficacy and professional motivation levels of music teachers. The research also aims to determine the differentiation of teachers' collective teacher efficacy and professional motivation levels according to gender, marital status, professional seniority and educational status variables. The research model was conducted in line with the relational survey model, one of the quantitative research methods. The study group of the research consists of 119 music teachers working in Çankaya district of Ankara province in the 2023-2024 academic year and determined by using convenient sampling method. The data were collected with personal information form, collective teacher efficacy scale and professional motivation scale. Descriptive statistics, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H and Spearman's rho correlation analyses were used to analyze the data. As a result of the research, it was seen that music teachers had a high level of collective efficacy, there was no significant difference between male and female teachers, married teachers had higher levels of collective teacher efficacy than single teachers, teachers' collective efficacy increased as their professional seniority increased, and there was no significant difference between the groups in the collective sub-dimension for teaching strategies and the collective efficacy sub-dimension for student discipline, although the level of teachers with postgraduate education was higher. It was seen that music teachers' motivation towards the profession was at a high level and there was no difference according to gender, professional seniority, marital status and educational status variables. There was a highly significant relationship between the collective efficacy sub-dimension for teaching strategy and the collective efficacy sub-dimension for student discipline, there was a significant positive relationship in all sub-dimensions of the collective teacher efficacy scale, and there was a significant positive relationship between the professional development and prestige sub-dimension, physical facilities, in-school factors, development and prestige sub-dimensions of the teachers' professional motivation scale.