Lise öğrencilerinin mesleki ilgilerini yordayan bazı değişkenler
Some variables predicting high school students vocational interest
  1. Tez No: 97370
  2. Yazar: SAİME SAYIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN AKMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Bu araştırma, Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS)'na hazırlanan lise öğrencilerinin mesleki ilgi puanlarının mesleki olgunluk (MO), denetim odağı (DO), sosyal destek (SD), cinsiyet, yaş, sınava girilecek puan türü ve devam edilen dershanelerin niteliği tararından yordanıp yordanmadığını; öğrencilerin mesleki ilgileri söz konusu değişkenler tararından yordanıyor ise yordama güçlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın verileri, Edirne il merkezinde bulunan üç farklı dershanede üniversite hazırlık kurslarına devam eden 386 lise 2. ve 3. smıf öğrencisi üzerinden toplanmıştır. Bağımlı değişkene ilişkin veriler Kendini Değerlendirme Envanteri (Kuzgun 1990)'nin 11 ilgi alt ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Bağımsız değişkenlere ilişkin verilerin toplanmasında ise Mesleki Olgunluk Ölçeği (Kuzgun ve Bacanlı 1996), Nowicki-Strickland Denetim Odağı Ölçeği (Yeşilyaprak 1988) ve Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (Yıldırım 1997) kullanılmıştır. Araştırma verilerinin istatistiksel analizleri“SPSS 7.0”paket programı kullanılarak araştırmacı tarafından bilgisayarda yapılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde“Aşamalı Çoklu Regresyon Analizi”yöntemi kullanılmıştır ve hata payı üst sının 0.05 olarak alınmıştır. Araştırma verilerinin analizleri sonucunda elde edilen bulgular her ilgi alanı için ayn ayn tablolar halinde verilmiştir. Araştırma bulgularına göre, bağımsız değişkenlerin tümünün çeşitli ilgi alanlarını yordama gücüne sahip oldukları görülmüştür. Özetlenecek olursa; 1. Mesleki olgunluk değişkeni müzik ilgisi alanı dışında kalan 10 ilgi alanını yordamaktadır.2. Cinsiyet değişkeni, daha önceki bulgulara paralel olarak temel bilim, mekanik, ticaret, iş ayrıntıları, edebiyat, güzel sanatlar ve sosyal yardım ilgi alanlarını yordamaktadır. 3. Yaş değişkeni, temel bilim, mekanik, edebiyat, güzel sanatlar ve sosyal yardım ilgi alanlarım yordamaktadır. 4. Smava girilecek puan türü, temel bilim, sosyal bilim, canlı varlık, edebiyat ve müzik ilgi alanlarını yordamaktadır. 5. Dershanelerin niteliği, temel bilim, mekanik ve ticaret ilgi alanlarını yordamaktadır. 6. Denetim odağı, canlı varlık, ikna, iş ayrıntıları ve sosyal yardım ilgi alanlarını yordamaktadır. 7. Sosyal destek ise ticaret, müzik ve sosyal yardım ilgi alanlarını yordamaktadır. Araştırma bulguları daha önceki araştırma bulgularıyla birlikte tartışılıp yorumlanmış ve bulgular doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The purpose of this study is to determine whether the vocational interests scores of high school students who were prepared for the University Entrance Examination (UEE), and their vocational interest are predicted by vocational maturity, locus of control, social support, gender, age, score type, and the characteristics of the private preparation institution for UEE. The study also looks for the prediction levels of those variables. Data were collected from 386 2nd and 3rd grade high school students who attend to three private preparation institution in Edirne. The data connected with the dependent variable were gathered using 1 1 interests sub-scale of Self-Evaluation Inventory (Kuzgun 1990). İn order to collect the data connected with independent variables, Vocational Maturity Scale (Kuzgun and Bacanlİ 1996), Nowicki- Strickland's Locus of Control Scale (Yeşilyaprak 1988), and Perceived Social Support Scale (Yıldırım 1997) were utilized. The data were analyzed using“SPSS 7.0”statistical program by the researcher. For the statistical analysis,“Stepwise Multiple Regression Analysis”method was used and 0.05 significance level was considered. The findings of the study were tabulated for each interest area. The findings show that all the independent variables predict various interest areas. To sum up; 1. The vocational maturity variable predicts 10 interest area except for music interest.IV 2. The gender variable, parallel to the other research findings, predicts basic science, mechanics, trading, work details, literature, fine arts, and social services interest areas. 3. The age variable predicts basic-science, mechanics, literature, fine arts, and social services interest areas. 4. The score type predicts basic-science, social science, living existence, literature, and music interest areas. 5. The characteristics of the private preparation institutions predict basic- science, mechanics, and trading interest areas. 6. The locus of control variable predicts living existence, persuasion, work details, and social services interest areas. 7. Social support variable predicts trading, music, and social services interest areas. The findings of this research were discussed and compared with that of previous in the field, and recommendations were made based on the findings.