Konaklama yapılarının iç mekan biçimlenmesinde kültürel açıdan tasarım - iletişim ölçütlerine bir yaklaşım
An Approach to design - communication principles in physical organisation of the interior space of accommodation facilities in a cultural point of view
  1. Tez No: 132782
  2. Yazar: FERAY ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE MÜGE BOZDAYI
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
İletişimin, dolayısıyla etkileşimin hızla geliştiği günümüzde, isteme bağlı imajlar yaratma çabası, mekansal biçimlenmelerde rol oynamaktadır. Bu hızlı değişim sürecinden en fazla payını alan mimari yapılardan birisi, konaklama yapılandır. Bu bağlamda, konaklama yapılan, yaşanılan kültürün mimari ve mekansal gelişimi hakkında genel olarak bir fikir vermektedir. Bu çalışmada, insanın, tıpkı dil gibi, nesneler ve mekanlar aracılığıyla da bir anlam dünyasında yer aldığı düşüncesinden hareket ederek, mekansal dil oluşumunda konaklama yapılarının iç mekan biçimlenmesinde kültürel açıdan tasarım-iletişim ölçütlerinin oluşturduğu anlamsal boyut incelenmektedir. Konu, konaklama yapılarının iç mekan tasarımında, mekansal tasarım dili ve kültürel dizge oluşumu; bu mekanlarda iletişimsel ölçütlerin oluşumu ve bu ölçütlerin çözümlenmesinde örnek bir çalışma olarak üç ana bölüm halinde ele alınmıştır. Birinci bölümde; konaklama yapılarındaki mekansal tasarım dili ve kültürel dizge oluşumunu açıklayabilmek için tarihsel süreç içindeki değişimi; günümüzde kanunların belirlediği standartlara bağlı olarak gelişen konaklama yapı türleri ve iç mekanlarının dağılımı saptanmıştır. Bu mekanların tasarımını etkileyen faktörlerle; mekansal tasarım dilinin oluşumunu açıklamak konusunda faydalanılan dilbilim ve göstergebilim kökenli yaklaşımlar ortaya konulmuştur. ikinci bölümde; konaklama yapılarının iç mekan tasarımındaki iletişimsel ölçütlerin oluşumu incelenmiştir. Konaklama yapılarının iç mekanlarında iletişim olgusuna; biçim- içerik ilişkisine; anlam boyutuna ve simgesel boyuta yer verilmiştir. Bu bölümde açıklanan iletişim kavranılan, çalışmanın tartışılan boyutu olan konaklama yapılarının iç mekanlarıyla ilişkilendirilmiştir. Aynı zamanda, bu kavramlar çerçevesinde diğer mekan türlerinde gelişen iletişimin de anlaşılması mümkün olabilmektedir.m Üçüncü bölümde; konaklama yapılarının iç mekan biçimlenmesini anlamak ve yorumlamak için, yapılan çözümlemeye yol gösterici boyutta disiplinlerarası anlamsal çalışmalarla; günümüz konaklama yapılarının iç mekanlarında gelişen eğilimlere yer verilmiştir. Anlamsal çözümleme aşamasında, ülkemizden seçilen bir örneğin kültürel kodlar içeren halka açık mekanlarında, tasarım-iletişim ölçütlerinin oluşturduğu mekansal dil üzerinde değerlendirme yapılmıştır^ Alan çalışması için Topkapı Palace Hotel'in seçilme nedeni; kültürel değerlerin iç mekana yansıtılmış olduğu beklentisidir. Bu otel üzerinde yapılan çalışmada ortaya konulmak istenen; kültürün, iç mekana tasarım yoluyla nasıl iletildiğini çözümlemektir.
Özet (Çeviri)
Today we are living in a world that communication and interaction improves very fast so image creation plays a part of physical organization in interior design. These fast changes, mostly affect accommodation facilities. These facilities give a general idea about improvement of architecture and interior space of the living culture. Since objects and interior spaces mean so much for human beings, like language; in this thesis, design- communication principles of accommodation facilities are analiyzed for design language in a cultural point of view. In this thesis, design-communication principles in physical organisation of the interior space of accommodation facilities are studied in a cultural point of view in three main chapters. These are; design language and cultural signs in the interior space öf accommodation facilities, communication principles in these spaces, and a case study about signification of these principles. In the first chapter; to explain the cultural variation process for design language and cultural signs; the types of buildings and changes due to the legal standards about accommodation facility types and the location of interior spaces are determined. Linguistic and semiology theories are used to explain design language in such spaces. In the second chapter; communication principles are described in interior space of accommodation facilities. In the interior spaces of accommodation facilities; the term of communication, form-content relationship, signification and symbolic meanings are studied. In this chapter, to explain the terms of communication are established relations with interior spaces of accommodation facilities. The communication of the other type of interior spaces mav be understood with these terms at the same time.In the third chapter; to understand and interpret the interior space organisation of accommodation facilities; signification works on the other disciplines; styles obout interior space of accommodation facilities are explained. For the signification analysis on the case study in this thesis, a resort hotel is chosen from Turkey. Design language that is formed by design-communication principles is evaluated on this resort hotel's public spaces that contains cultural signs. On the case study, the cause of chosen Topkapi Palace Hotel; to hope for cultural values in the interior spaces. It's important, how to design interior spaces with cultural forms and to solve design language in this analysis.