Lise öğrencilerinde görülen psikolojik belirtilerin bazı değişkenlere göre incelenmesi
  1. Tez No: 97372
  2. Yazar: MELEK KERİMOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Bu araştırmada lise öğrencilerinde görülen psikolojik belirtiler bazı değişkenler açısından incelenmiştir. Araştırmada ele alınan bağımsız değişkenler öğrencilere ilişkin olup sınıf, cinsiyet, gelir düzeyi (okulun bulunduğu semtin gelir düzeyi ve algılanan gelir düzeyi), üniversite giriş sınavında tercih edilmesi düşünülen puan türü. aile durumu, ailedeki kişi sayısı, yakın arkadaş sayısı, kendilerine ait odalarının olması, fiziksel sağlığı algılama düzeyi, aile üyeleri arasında sağlık sorunu ve spor yapma sıklığı gibi değişkenlerdir. Araştırmanın bağımlı değişkeni psikolojik belirtilerdir. Araştırma 1998-1999 bahar döneminde, Niğbolu. Mimar Sinan ve Cumhuriyet devlet liselerine devam eden öğrenciler arasından seçilen 737 kişi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkeni olan psikolojik belirtilerin ölçülmesi için Şahin ve Durak (1994) tarafından geliştirilen Kısa Semptom Envanteri kullanılmıştır. Bağımsız değişkenlere yönelik bilgiler ise araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu ile toplanmıştır. Verilerin analizi için t testi ve varyans analizi uygulanmıştır. Varyans analizi sonucu F değerinin anlamlı çıkması durumunda farkın hangi grubun ortalamaları arasındaki farktan kaynaklandığının belirlenmesi amacıyla, Tukey-B testi uygulanmıştır. Anlamlılık kontrolü için hata payının üst sınırı.05 olarak alınmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular kısaca şöyle özetlenebilir : Lise öğrencilerinin genel stres düzeyleri ve belirti toplamları sınıflarına, cinsiyetlerine, okullarının bulunduğu semtin gelir düzeyine, yakın arkadaş sayılarına, fiziksel sağlıklarını algılamalarına, aile üyeleri arasında ciddi fiziksel ya da psikolojik sorunlarına, spor yapma sıklıklarına göre anlamlı farklılık göstermektedir.Algıladıkları gelir düzeyine, aile durumlarına, ailedeki kişi sayısına, kendilerine ait odanın olup olmamasına göre ise lise öğrencilerinin genel stres düzeyleri ve belirti toplamlarının anlamlı farklılıklar göstermediği anlaşılmıştır. Lise son sınıf öğrencilerinin üniversite giriş sınavında tercih edecekleri puan türüne göre genel stres düzeylerinin değişmediği, belirti toplamlarının ise anlamlı farklılık gösterdiği görülmektedir. Araştırma bulguları doğrultusunda eğitim kurumlarında yapılabilecek düzenlemeler ve Psikolojik Danışma Uzmanlarının, eğitimcilerin okul yöneticilerinin çalışmalarının yoğunlaşacağı alanların neler olabileceği konusunda öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this research, some psychological symptoms in high school students were investigated in respect to some variables. The independent variables related with students are the ones such as class, gender, socio-economic level (the socio-economic level of district where the school is and perceived socio-economic level), preferred point type in the university entrance exam, family condition, the number of members in family, the number of close friends, having own private room, level of perception of physical health condition, health or psychological problems among family members and the frequency of doing sports. The psychological symptoms are the dependent variables of the re'search. The research was carried on by 737 students chosen randomly among the ones attending state schools during 1998-1999 spring semester. While the Brief Symptom Inventory developed by Şahin and Durak (1994) administrated measure the psychological symptoms as dependent variables, the information about independent variables was obtained through the personal information form developed by the researcher. For the data analysis, t test and the analysis of variance were conducted and when any difference was found Tukey-B test was used to find out -source of variance. Significance level was 0.5. The findings of the research can be summarised as follows: -The general stress level and total symptoms of high school students were found significant in terms of class, gender, the socio-economic level of school district, the number of their close friends, the perception of their physical health condition, psychological and physical problems among family members and the frequency of doing sports.IV -According to the perception of the socio-economic level, family conditions, the number of family members, having their own rooms the general stress level and total symptoms of high school students were not significant. -In terms of preferred point type in University Entrance Exam, the general stress level and total symptoms of high school students in the 1 1 th grade were not significant, however it was revealed that their total symptoms were significantly different. In the light of the findings some suggestions have been presented about what could be the areas in which psychological counsellors, educationers intensify their study and some possible arrangements in educational settings.