Avrupa Para Birliği'nin iktisadi ve mali etkilerinin değerlendirilmesi
The Evaluation of economic and financial effects of European Monetary Union
  1. Tez No: 97374
  2. Yazar: AYŞEN GÖKBUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRAY ARSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Roma Antlaşması Avrupa Birliği'nin bir hedefi olarak parasal birliğin yaratılmasından açıkça bahsetmese de, ekonomik bütünleşme geliştikçe üye ülkeler çok iyi bir parasal uyumun yokluğunda, açığa çıkan faydaların içselleştirilemeyeceğinin farkına varmışlardır. 1960'lar boyunca bu tür bir uyumun Bretton Woods sistemi ile sağlandığı varsayılmıştır. Fakat bu sistemin özündeki istikrarsızlık Avrupa ülkelerinin, parasal istikrarının sağlanması sorumluluğunun başka ülkelere bırakılamayacağını farketmelerine neden olmuştur. 1970'lerde Avrupa para birliğine yönelik çabalarda bazı başarısızlıklara uğranmış olmasma rağmen parasal birlik bilinci hiçbir zaman yok olmamıştır. Parasal bütünleşme adma 1979'da Avrupa Para Sistemi (European Monetary System) olarak adlandırılan yeni bir proje uygulanmaya başlanmıştır. Avrupa Para Sistemi'nin amacı, Avrupa'da istikrarlı bir para bölgesinin kurulması için parasal işbirliğinin oluşturulmasıdır. Avrupa Para Sistemi başlangıçta oldukça sık istikrarsızlıklar yaşasa da sonraları, düşük enflasyon düzeylerinde gerçekleştirilen ekonomik yakınlaşma ile yüksek düzeyde döviz kuru istikrarı amacına yönelik olarak önemli katkılar sağlanmıştır. 1991 sonunda düzenlenen hükümetlerarası konferanslar son bulmuş ve parasal birliğin en önemli adımlardan biri- olan Maastricht Antlaşması imzalanmıştır. Antlaşma, Delors Raporunda önerilen üç aşama ile mevcut Avrupa Para Sistemi'nden tek paraya geçmeyi öngörmektedir. Son aşama ile Avrupa Merkez Bankasının kurulması ve tek Avrupa parasının tedavüle çıkarılması amaçlanmıştır. Ekonomik ve parasal birlik bağlamında Avrupa Merkez Bankası'nca para politikasıyla ulaşılmak istenen fiyat istikran nihai hedefinin, maliye politikalarıyla desteklenmesi öngörülmüştür. Bu açıdan, Maastricht Antlaşması'nın 104c maddesindeki maliye politikası ile ilgili hükümde“üye devletler aşın bütçe açıklarından kaçınmalıdır”şeklinde ifade edilmiştir. Üye devletlere aşın bütçe açıklan ve kamu borçlanması konusunda birtakım kriterler getirilmekte ve belirlenen referans değerlerin aşılması halinde yaptırımlar uygulanmaktadır. Aynı şekilde, ekonomideki yapısal farklılıklan gidermek ve değişen koşullara uyum gösterebilmek için üye ülkeler düzeyinde yapısal politikalarla mücadele edilmelidir. Söz konusu yapısal politikalar etkin vergi politikalan, tutarlı sosyal politikalar, esnek emek piyasası ve özelleştirme alanında cesur politikalan içermektedir.m Bu tezin amacı, ekonomik ve parasal birliğe ulaşmada izlenen aşamaların ve hedeflerin incelenmesi suretiyle Avrupa Ekonomik ve Parasal Birliği'nin hem bu birliğe katılan ülkeler açısından hem de diğer ülkeler açısından değerlendirilmesidir. Ekonomik ve Parasal Birliği (EMU) kurmaya yönelik izlenen ekonomik, mali, politik ve hukuksal amaçlar çerçevesinde oluşturulmaya çalışılan parasal reformun da bütün yönleriyle incelenmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca ekonomik ve parasal birlik bu konudaki literatür çerçevesinde de değerlendirilmektedir. Tezde ayrıca parasal birliğe katılmayı düşünen bir ülkenin para politikası açısından, hangi koşullar altında daha avantajlı bir konumda olabileceği ortaya konulmaktadır. Şu ana kadar yapılan çalışmalardan farklı olarak Avrupa Para Birliği'nin fayda ve maliyetleri bu konudaki literatüre dayalı olarak teorik düzeyde değerlendirilmektedir. Para Birliği'nin olası sonuçlan arz-talep yaklaşımı çerçevesinde şekil ve tablolar yardımıyla tüm yönleriyle incelenmektedir. Sonuçta Euro'nun efektif olarak kullanılmasıyla, Avrupa Para Birliği'nin başarılı olup olamayacağı zaman içinde ortaya çıkacaktır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The formation of a monetary union has, perhaps been the dominant theme in the process of European unification during the post-war period. Although the Treaty of Rome did not explicitly mention the creation of a monetary union as an objective of the European Community, as economic integration progressed member countries became increasingly aware that the benefits could not be internalized in the absence of a high degree of monetary cohesion. During the sixties such cohesion was implicitly assumed to be provided by the Bretton Woods System. However, the inherent instability of that system made European countries realized that the responsibility for ensuring monetary stability in Europe could not be left to others. Despite some failures suffered in the attempts toward monetary unification in Europe in the seventies, interest in the subject has never disappeared. In 1979, a new scheme called the European Monetary System (EMS) started to operate. The purpose of the EMS was defined as closer monetary cooperation leading to a zone of monetary stability in Europe. Although, at the beginning, the EMS went into turbulent periods on a frequent basis, in the course of the years, it proved to be quite resilient and contributed to progress toward the purpose of a high degree of exchange rate stability under conditions of economic convergence at low levels of inflation, thereby creating an optimistic atmosphere throughout the Community. In the end of 1991, the intergovernmental conference came to an end and the Treaty on European Union, i.e., the Maastricht Treaty, providing a specific path to monetary union, was signed. The Treaty envisaged a gradual transformation from the existing EMS arrangements to a single currency through three stages as proposed in Delors Report. The final stage involve the creation of the Euoropean Central Bank and the eventual replacement of the national currencies by a single European currency. Price stability can not be achieved only by monetary policies. It needs essentially support by other elements of policies and in particular by fiscal policies. In view of this the Maastricht Treaty foresees a very strict procedure of close co-operation in the field of fiscal policies; Article 104c is very explicit in this respect. It says:“Member States shall avoid excessive government deficits. The Commission shall monitor the development of the budgetary situation... with a view to identifying gross errors. In particular, it shall examine compliance with budgetary discipline...”. The provisions and obligations for co-operation in the field of fiscal policies are to a very large part not only applicable for the member states in stages 3, namely the Euro area, but are also obligatory for members states which are not yetbelonging to the Euro zone but are still under the derogation clause. Further down this Article 104c, a number of concrete steps are foreseen to press member countries to respect the reference values and avoid excessive deficits. Likewise, it will be even more important in the future, that on a national level structural policies will be implemented which make the economy more flexible and which allow more easily to adopt to changing circumstances and improve competitive conditions of the economy. These include tax policies and consistent social policies, which are not over burdening the public budget and the economy, more flexible labour markets and courageous steps in deregulation and privatisation. The main purpose of this thesis is to investigate the stages and targets followed in achieving the economic and monetary union in Europe and to evaluate the effects of this union to the European countries and to the rest of the world economies. In the framework of economic, fiscal, political and legal targets which are pursued in the way of establishing Economic and Monetary Union (EMU), are examined in detail. In this thesis, we evaluate, for an individual country that considers to join to a monetary union, the costs and benefits of such a decision with respect to monetary policy. Moreover economic and monetary union is studied depending upon the theoretical literature about the European Union. Costs and benefits of this union is investigated theoretically using the demand and supply analysis, In this part the tables and figures are used comprehensively supporting those analysis. The theory of Optimum Currency Areas is evaluated with respect to the costs of European Union. As a result, Euro will be started to be used as a currency unit and then it would be revealed that European Monetary Union is to be achieved or not.