Şanlıurfa-Harran ovalarında sulamaya açılan köylerde meydana gelen sosyo-ekonomik ve kültürel değişmeler
Socio-economic and cultural changes involved in irrigated farming in Şanlıurfa-Harran plains
  1. Tez No: 97375
  2. Yazar: ŞEVKET ÖKTEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA BURCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
ÖZET GAP çerçevesinde uygulamaya konulan Şanlıurfa Tünelleri Sulaması Projesi kapsamında sulamaya açılan 35 köyde yürütülen bu çalışmanın amacı, sulu tarımla birlikte yaşanan sosyo-ekonomik ve kültürel değişimin toprak sahibi ve topraksız kesime ne şekilde yansıdığını ortaya koymaktır. Araştırma sonucunda, bu kalkınma girişiminde söz konusu kesimlerin eşit bir şekilde faydalanamadığı ortaya çıkmış, varolan gelir farklılıklarının yoğunluğunu koruduğu ve bu farkların giderek daha keskin bir nitelik kazanacağı görülmüştür. Ayrıca, bu köylerde sulamayla ilgili fiziksel ve kültürel altyapı yeterince hazır olmadığından hedeflenen verim artışının gerçekleşemediği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This study is concerned with aspects of socio-economic and cultural changes among landless and landowning sections of peasant communities which have been introduced to irrigated farming in 35 villages fall within the Şanlıurfa Irrigation Tunnels Scheme as part of the Southeastern Anatolian Development Project. The study indicates that due to differential access to facilities, irrigated farming has furthered and widened the already existing income differences among landless and the landowning sections of peasant communities covered in this work. In addition, it has been observed that because of insufficient physical and cultural infrastructure productivity in farming falls short of levels targeted by the project.