Elektron tuzaklarındaki elektronların orta kızılötesi ışınlar ile uyarılması sonucu enerjilerinin yükseltilmesi ve gevşemesi süreçlerinin incelenmesi
Investigation of the excitation and relaxation processes of electrons in traps by mid-infrared radiation
- Tez No: 973744
- Danışmanlar: PROF. DR. KASIM KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, iyonlaştırıcı radyasyonun algılanmasına yönelik klasik lüminesans tabanlı yöntemlerin sınırlılıklarını aşmayı amaçlayan alternatif bir yaklaşım geliştirilmiştir. Kristal yapılarda bulunan elektron tuzakları, kuantum kuyusu benzeri potansiyel kuyular şeklinde modellenmiş; bu tuzaklarda tuzaklanan elektronların, tuzaktan tamamen kurtarılmadan enerji seviyeleri arasında gerçekleştirdikleri geçişler sırasında yayılan elektromanyetik ışımanın algılanması hedeflenmiştir. Bu bağlamda, 3600 nm dalga boyuna sahip orta kızılötesi ışınlarla uyarılan elektronların, tuzak içerisindeki üst enerji seviyelerine yükseltilmesi ve temel enerji seviyesine dönüş sırasında gerçekleşen durulma süreçleri incelenmiştir. Söz konusu geçişler sırasında elektronların radyo frekansı (RF) aralığında elektromanyetik ışıma yaydığı gözlemlenmiş; bu ışıma, özel olarak tasarlanmış ferrit çekirdekli çubuk anten aracılığıyla algılanmıştır. Algılanan sinyaller, analog biçimde bir mikroişlemciye iletilmiş; ardından bilgisayara aktarılmış ve özel olarak geliştirilen bir arayüz yazılımı yardımıyla sayısallaştırılarak nicel analizleri gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen sistemin geçerliliğini test etmek amacıyla, piyasada yaygın olarak kullanılan karbon katkılı alüminyum oksit (Al₂O₃:C) malzemesi üzerinde deneysel çalışmalar yürütülmüştür. Elde edilen sonuçlar, aynı malzeme ile çok sayıda ölçüm yapılabildiğini göstermiş; yöntemin sürdürülebilir, tekrar kullanılabilir ve ekonomik bir dozimetre sistemi olarak önemli bir potansiyele sahip olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an alternative approach was developed to overcome the limitations of classical luminescence-based methods used for detecting ionizing radiation. Electron traps within crystalline structures were modeled as quantum well-like potential wells, and the primary objective was to detect the electromagnetic emission generated during transitions of electrons trapped in these wells between discrete energy levels, without allowing the electrons to escape from the traps. Within this context, electrons were excited using mid-infrared radiation with a wavelength of 3600 nm, and their promotion to higher energy levels within the trap, followed by their return to the ground state, was investigated. It was observed that during these transitions, electrons emitted electromagnetic radiation in the radio frequency (RF) range. This emission was detected via a specially designed ferrite-core rod antenna. The analog signals received were transmitted to a microcontroller and then transferred to a computer, where they were digitized using a custom-developed interface software and subjected to quantitative analysis. To validate the proposed system, experimental studies were conducted on commercially available carbon-doped aluminum oxide (Al₂O₃:C), a widely used dosimetric material. The results revealed that multiple measurements could be performed on the same material, demonstrating the method's potential as a sustainable, reusable, and cost-effective dosimetry system.