İlhan Baran'ın piyano yapıtlarının taşıdığı müzikal değerler
The Musical values of İlhan Baran's piano pieces
- Tez No: 97376
- Danışmanlar: PROF. MUAMMER SUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kompozisyon, Koro ve Orkestra Şefliği Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Türkiye'de Cumhuriyet dönemindeki Çağdaş Türk Müziği bestecilerinin üçüncü kuşağı içinde sayılan İlhan Baran'ın piyano yapıtları, tonal - modal anlayış, kuruluş, ezgisel ve armonik yapı, tartımsal özellikler, piyano yazısı ve müzikal öğeler açısından incelenmiştir. Bölüm I'de, İlhan Baran'ın biyografisi ve eserlerinin listesi bulunmaktadır. Biyografisinde, Baran'ın müzik eğitimine nerede, nasıl ve kimlerle başladığı, yurt dışı eğitiminde kiminle çalıştığı ve eserlerinde hangi yolu izlediği anlatılmıştır. Bölüm H'de, İlhan Baran'ın incelenmeye alınmış olan yapıtları, yukarıda belertilen öğeler açısından incelenmiştir. Bolüm IU'de de, bu incelemelerden çıkan sonuçlar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY In this thesis, piano works of İlhan Baran, who is accepted as one of the third generation composers of Contemporary Turkish Music in the Republican Era in Turkey, are analysed in terms of tonal-modal understanding, construction, melodic and harmonic structure, rhythmical peculiarities, piano writing and musical elements. In Chapter I, İlhan Baran's biography and a list of his works are included. In his biography, where, how and with whom he began studying music, how he matured, with whom he studied abroad and the path he followed in his works are explained. In Chapter II, the piano works under consideration are analysed according to the elements cited above. In Chapter III, concluding remarks are made concerning the analysis.