Kayseri ilinde otopsisi yapılan asfiksi olgularının değerlendirilmesi
Evaluation of asphyxia cases autopsized in kayseri province
- Tez No: 973753
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAŞİM ASİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma; ölümle sonuçlanan ve otopsisi Kayseri'de gerçekleştirilen asfiksi olgularında, ölenlerin demografik özellikleri yanında, asfiksi türü, olay yeri, ölü muayenesi-otopsi bulguları, toksikoloji ve diğer tüm kriminal analizler, olay orijini ve adli soruşturma sonucu gibi kapsamlı bir veriyi Ülkemiz literatürüne sunmayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Kayseri'de 2018-2022 yılları arasında otopsisi gerçekleştirilen 229 asfiksi olgusuna yönelik Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma dosyaları ve ilgili mahkemelerin dava dosyaları geriye yönelik değerlendirilmiştir. Olgulara ait veriler Microsoft Office Software Excel dosyasına kaydedilmiştir. Daha sonra veriler SPSS 27 programına aktarılarak istatistiksel analizlerle değerlendirilmiş, verilerin incelenmesinde tanımlayıcı istatistik, Varyans Analiz, Ki-Kare, T- Testi ve Anova testleri kullanılmıştır. Değişkenlerin anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Tüm adli nitelikli ölümler içinde 229 olgu (%7,8) asfiksi sonucu ölüm olmakla birlikte asfiksi nedeniyle ölen 180 olgu (%78,6) ası, 28 olgu (%12,2) karbonmonoksit (CO) zehirlenmesi, 13 olgu (%5,7) yabancı cisim aspirasyonu, 6 olgu (%2,6) suda boğulma, 1 olgu (%0,4) bağla boğma ve yine 1 olgu (%0,4) ise travmatik asfiksidir. Asfiksi ölümlerinin %78,6'sı erkek, %21,4'ü kadın, ası olgularının %83,9'u erkek, %16,1'i kadın, CO zehirlenmesi olgularının %42,9'u erkek, %57,1'i kadın, yabancı cisim aspirasyonu olgularının %84,6'sı erkek, %15,4'ü kadın, 1 bağla boğma olgusunun kadın, 1 travmatik asfiksi olgusunun ise erkek olduğu tespit edildi. CO zehirlenmesi ölümlerinin 18 olgu (%64,3) ile en sık kış mevsiminde, suda boğulma ölümlerinin 3'er (%50) olgu ile en sık yaz ve sonbahar mevsimlerinde görüldüğü belirlenmiştir. Ası olgularında kullanılan ası materyalinin 96'sının (%53,3) ip, 15'inin (%8,3) kablo ve 5'er olgunun (%2,8) kemer ve eşarp olduğu tespit edildi. Ası olgularının 75'inde (%41,7) tiroid kıkırdak kırığı, 69'unda (%38,3) hyoid kemik kırığı ve 34'ünde (%18,9) hiyoid kemik ve tiroid kıkırdak kırığı birlikte bulunmaktadır. Ası olgularının 44'ü (%24,4) yarım ası, 31'i (%17,2) tam ası, 59'u (%78,8) tipik, 16'sı (%21,3) atipik ası olarak bulunmuştur. Ası olgularının 38'inde (%21,1) intihar notu olmadığı, 28'inde intihar notu olduğu saptanmıştır. CO zehirlenmesi olgularında COHb değeri en düşük 13,8, en yüksek 72,1 ve ortalama değeri 50,86±16,93 olarak bulunmuştur. Sonuç: Kayseri ve çevresinden elde edilen asfiksi verilerinin Türkiye ve dünyanın diğer bölgelerindeki verilerle benzerlik gösterdiği tespit edilmiştir. Asfiksi ölümlerinde olay yeri inceleme, otopsi ve labaratuvar bulguları birlikte multidisipliner bir yaklaşımla değerlendirilmelidir. Asfiksi ölümleri arasında en yaygın görülen asfiksi türü ası olarak tespit edilmiştir. Ası özellikle ası materyaline rahat ulaşılabilmesi ve kolay uygulanabilmesi sebebiyle en sık kullanılan intihar yöntemidir. Ası telemi, telem altındaki yumuşak dokular, kemik ve kıkırdak yapılar dikkatlice incelenmeli, asının canlıyken meydana gelip gelmediğinin ayrımı yapılmalıdır. Diğer asfiksi türlerinde de spesifik bulguların bilinmesi ölüm nedeninin tespit edilmesini kolaylaştırır ve yanlış karar verilmesinin önüne geçer.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to provide comprehensive data to our country's literature on cases of asphyxia resulting in death, with autopsies conducted in Kayseri. It will cover the demographic characteristics of the deceased, types of asphyxia, crime scene details, findings from the medical examination and autopsy, toxicology, other forensic analyses, the origin of the incident, and the results of the criminal investigation. Material and Methods: Files from the Kayseri Chief Public Prosecutor's Office and relevant court case files were retrospectively evaluated for 229 cases of asphyxia autopsied in Kayseri between 2018 and 2022. Data related to the cases were recorded in a Microsoft Office Excel file. Subsequently, the data were transferred to SPSS 27 for statistical analysis. Descriptive statistics, Analysis of Variance (ANOVA), Chi-Square tests, and T-tests were employed in the examination of the data. A significance level of p<0.05 was accepted for the variables. Results: Of all forensic deaths, 229 (7.8%) were due to asphyxia. Of these asphyxia related deaths, 180 cases (78.6%) were caused by hanging, 28 cases (12.2%) by carbon monoxide (CO) poisoning, 13 cases (5.7%) by foreign body aspiration, 6 cases (2.6%) by drowning, 1 case (0.4%) by ligature strangulation, and 1 case (0.4%) by traumatic asphyxia. Of the asphyxia cases, 78.6% were male and 21.4% were female. Among the hanging cases, 83.9% were male and 16.1% were female. Among CO poisoning cases, 42.9% were male and 57.1% were female. In foreign body aspiration cases, 84.6% were male and 15.4% were female. One case of ligature strangulation was female, and one case of traumatic asphyxia was male. CO poisoning was most common in winter, with 18 cases (64.3%), while drowning cases were most frequent in the summer and autumn, with 3 cases (50%) each. In hanging cases, 96 (53.3%) used ropes, 15 (8.3%) used cables, and 5 cases each (2.8%) used belts and scarves. In hanging cases, 75 (41.7%) had thyroid cartilage fractures, 69 (38.3%) had hyoid bone fractures, and 34 (18.9%) had both thyroid cartilage and hyoid bone fractures. Of the hanging cases, 44 (24.4%) were partial hanging, 31 (17.2%) were complete hanging, 59 (78.8%) were typical hanging, and 16 (21.3%) were atypical hanging. Among the hanging cases, 38 (21.1%) had no suicide note, while 28 had a suicide note. In CO poisoning cases, the lowest COHb value was 13.8, the highest was 72.1, and the average value was 50.86±16.93. Conclusion: It has been determined that the asphyxia data obtained from Kayseri and its surroundings show similarities with the data from other regions of Turkey and the world. In asphyxia-related deaths, crime scene investigation, autopsy, and laboratory findings should be evaluated together with a multidisciplinary approach. Among asphyxia deaths, hanging is the most commonly observed type. Hanging is the most frequently used suicide method, particularly due to the easy accessibility of hanging materials and the simplicity of its application. The ligature site, soft tissues beneath the ligature, and the bone and cartilage structures should be carefully examined, and it should be determined whether the ligature injury occurred while the person was alive. Knowing the specific findings of other types of asphyxia also facilitates the identification of the cause of death and prevents incorrect conclusions.