Kayseri ilinde 1991 yılında rutin kayıtlara göre mevcut sağlık durumunun değerlendirilmesi
- Tez No: 22441
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
103 VI. ÖZET Kayseri İli'nde 1991 yılında mevcut sağlık durumunu belirlemek amacıyla yapılan bu çalışma iki bölüm olarak planlanmıştır. Birinci bölümde retrospektif bir yöntemle il Sağlık Müdürlüğü ve hastanelerin istatistik ünitelerinin kayıtları incelenerek il düzeyinde mevcut sağlık durumu ortaya çıkarılmıştır. İkinci bölümde ise Talaş Sağlık Ocağı Bölgesi'nde seçilmiş olan 696 aileye anket uygulanarak rutin kayıtlardan elde edilen bulgularla araştırma bulguları karşılaştırılmıştır. Birinci bölümden elde edilen bulgulara göre il çapında başvuru oranı birinci basamakta % 40.9 iken, ikinci basamakta % 89.0 ile bunun iki katından daha fazladır. Üçüncü basamakta başvuru oranı ise % 12.6'dır. Sağlık ocaklarında günde muayene edilen ortalama hasta sayısı 20'dir. Sağlık ocaklarındaki hekim sayısı standartların üzerinde olup, hekim başına düşen günlük hasta sayısı 9'dur. il'de bir hekime düşen kişi sayısı 1491, ebeye düşen kişi sayısı ile 3335 kişidir, il çapında 10 000 kişiye düşen yatak sayısı 21.7 olup, hastanelerde yatakların kullanım oranı % 36.8 ile düşük bir orandadır. Doğumların % 12'si herhangi bir sağlık personeli yardımı olmadan gerçekleşmiştir. Hastanelerde en fazla oranda yatışlar normal doğum ve gebelik, doğum ve lohusalık komplikasyonları nedeniyledir. Hastanelerde en sık görülen ölüm nedenleri sırasıyla kalp hastalıkları, serebrovasküler hastalıklar ve perinatal nedenlerdir. Araştırmanın ikinci bölümünden elde edilen sonuçlara göre sağlık ocaklarındaki rutin sağlık kayıtlarının yeterli olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
1(U VII. SUMMARY This research has been carried out to evaluate the present health situation of Kayseri in 1991 by using health records. It has been planned to include two parts. The routine health records of Provincial Health Directorate and hospitals in Kayseri have been examined in the first part In the second part, questionnaires were given to selected 696 families in Talas Health Center area to compare the research findings with the registers of health center. The application ratio of the health centers was 40.9 %. In the second step this ratio was 89.0 % and it was twice more than as much as the first step. It was found to be 12.6 % at the third step. It has been found that 20 people admitted to the health centers each day. There was no shortage of physicians in health centers and the avarage patient perphysician was 12. There were 21.7 beds per 10 000 people and the bed occupancy rate in Kayseri is 36.8 %. This study shows that 12.0 % of births are delivered without the assistance of health professionals. The most important reason in hospitals for occupancies was normal deliveries and complications of pregnancy and the puerperium. The main reasons of death in hospitals were heart diseases, cerebrovascular diseases and perinatal reasons. The second part of the studs shows that routine health records, when are compared to research findings, are not sufficient.