Analysis methodology, distribution, and health risk assessment of size-segregated airborne micro(nano)plastics
Havadaki boyut ayrımlı mikro(nano)plastiklerin analiz metodolojisi, dağılımı ve sağlık riski değerlendirmesi
  1. Tez No: 973778
  2. Yazar: PARISA AKBARI DANA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR GEDİK, PROF. DR. EFTADE GAGA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, yüksek hacimli boyut ayrıştırmalı bir örnekleyici kullanılarak endüstriyel, kırsal ve kentsel alanlardan toplanan havadaki mikro(nano)plastiklerin (MNP'ler) incelenmesidir. Numune ön arıtım ve örnekleme parametrelerinin optimizasyonu (sekiz saat boyunca 40 cfm akış hızı) gerçekleştirilmiş, beş kademeli ayrıştırıcılara yerleştirilen oluklu Teflon filtre ve nano-fraksiyon kademesine yerleştirilen cam elyaf filtre, parçacık (μ-Raman ve SEM-EDX) ve kütle bazlı yaklaşım (Pyr-GC/MS) ile ön işlem yapılmadan analiz edilmiştir. MNP dağılımının coğrafi konuma göre endüstriyel (1.8±3.1 μg/m³), kentsel (2.2±4.4 μg/m³), ve kırsal/yarı-kentsel (1.5±2.4 μg/m³) bölgelerde değiştiği tespit edilmiştir. Parçacık bazlı analizlerde, örneklenen partiküller karbon karası olarak tanımlanmış, çoğunluğu (yaklaşık %95) parça şeklinde ve kalan %5'lik kısım lif olarak sınıflandırılmıştır. Kütle bazlı yaklaşımla analiz edilen polimerlerden (PE, PET, PP, PVC, PS, PC, SBR ve NR) elde edilen bulgular, lastik türevi maddelerin (SBR, NR) PE ile birlikte baskın polimerler olduğunu ve kentsel bölgelerin nano fraksiyon kademesine lastik ve fren aşınmasından kaynaklanan önemli katkılar sergilediğini ortaya koymuştur. Bulgular, MNP seviyelerinin kentsel bölgelerde gündüz saatlerinde, kırsal bölgelerde ise kış aylarında yükseldiğini göstermiştir. Devamında yapılan istatistiksel analiz, son kademedeki (backup) PM (<0,49 μm) ile MNP arasında orta düzeyde anlamlı bir korelasyon (R2=0.64) olduğunu ortaya koymuştur. Parçacık ve kütle bazlı verilere göre yapılan maruziyet değerlendirmesi, özellikle kentsel gecelerde ve kırsal kış günlerinde daha küçük MNP'lerin akciğer sağlığı için daha yüksek bir risk oluşturduğunu göstermiştir. Sonuçlar, hava kalitesi yönetimi ve politika geliştirilmesi için havadaki MNP'lerin varlığını, dağılımını ve sağlık etkilerini ele almak üzere standart prosedürlerin ve özel stratejilerin uygulanmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to investigate airborne micro(nano)plastics (MNPs) that were collected from industrial, rural, and urban areas using a high-volume size-segregated sampler. A sample pretreatment and the optimization of the sampling parameters (a flow rate of 40 cfm for eight hours) were conducted, and the slotted Teflon filter, which was placed in both the five-stage and the glass fiber in the nano-fraction stage, was analyzed without pretreatment by particle (μ-Raman and SEM-EDX) and mass-based analysis (Pyr-GC/MS). The distribution of MNPs was found to vary according to geographical location, with concentrations observed in the industrial (1.8±3.1 μg/m³), urban (2.2±4.4 μg/m³), and rural/suburban (1.5±2.4μg/m³) regions. The majority of these particles (approximately 95%) were found to be in the form of fragments, while the remaining 5% were classified as fibers with a chemical identity of carbon black in particle-based analysis. Of the polymers analyzed by the mass-based approach (i.e., PE, PET, PP, PVC, PS, PC, SBR, and NR), results revealed that tire-derived rubbers (SBR, NR), along with PE, were the predominant polymers, with urban areas exhibiting substantial contributions from tire and brake wear in the nano-fraction stage. The results indicated that levels of MNP were elevated during daytime hours in urban areas and during winter months in rural regions. A subsequent statistical analysis revealed moderate correlation (R2=0.64) between PM (<0.49 μm) and MNPs abundance in backup stage. An exposure assessment was conducted according to particle-based and mass-based data, indicating that smaller MNPs, particularly during urban nights and rural winter days, pose a heightened risk to pulmonary health. The findings underscore the importance of implementing standard procedures and specific strategies to address the pervasive presence and health effects of airborne MNPs for better air quality management and policy development.