Şehir iktidar ilişkisi çerçevesinde Osmanlı modernleşmesi ve Osmanlı şehirleri
The Ottoman modernization and Ottoman cities in the context of city-power relationship
  1. Tez No: 97378
  2. Yazar: HAKAN KAYNAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Siyasal iktidarlar ile şehirler arasındaki ilişki karşılıklı etkileşim üzerine kuruludur. Şehirler, hakimi olan siyasal iktidarın etkisiyle fiziki görünümlerinde değişliklere uğrarlar. Şehrin sakinleri ile siyasal iktidar arasındaki ilişki şehir manzarasını oluşturan en etkin faktördür. Kronolojik olarak şehriler üç önemli devirden geçmişlerdir. Birincisi Roma veya Antik Yunan'da olduğu gibi şehirlerin iyi vatandaş yaratmak amacını ihtiva eden planlarla kuruluşlarını tamamlamalandır. İkinci dönemde, Ortaçağ boyunca büyük bir devlet otoritesinden yoksun olan şehirler kalelere kapanmışlardır. Bu dönem boyunca şehir sakinleri yerel iktidarlarla mücadele etmiş ve bu mücadele şehrin fiziki görünümünü etkilemiş ortaya birbirine yakın parçalardan oluşan şehirler çıkmıştır. Üçüncü dönem ise modem çağları kapsamaktadır. Bu dönemde Batı dünyasında şehirden önce doğaya hakimiyetini ilan eden iktidar, şehri de iktidarını yaymak ve yeniden üretmek için kullanacaktır. Batı ve Doğu dünyası şehirleri bu dönemlerden farklı fiziki görünümlerle çıkmışlardır. Bunda en büyük etken ise şehir sakinlerinin farklı inançlara sahip olmalarıdır. Şehirlerin bu dönemlerden farklı görünümlerle çıkmalarının bir başka nedeni hakimiyet sahibinin özellikleridir. öyle ki Osmanlı İmparatorluğu hakimiyeti altına giren şehirlerin hepsinde Roma İmparatorluğu'nun yıkılmasından sonra içine çekildikleri kaleleri terk etme eğilimi görülmüş, güvenle birlikte gelişen ticaretin etkisiyle de gelişmişlerdir. Pax- Ottomana'nın bir başka etkisi de islam şehirlerinde görülen millet sistemine göre oluşmuş katı mahalle yapısının değişmesidir. Bir şehrin kalenin içine çekilmesi veya dini aidiyetlere göre belirlenmiş mahalle sistemi; bunların ikisi de güvenlik arayışının şehirdeki fiziki sonuçlandır. Osmanlı siyasal iktidarının sağladığı güven ortamı yukanda bahsedilen dönemlerden Osmanlı şehirlerinin kendilerine özgü bir yapıyla çıkmalarını sağlamıştır.Ill Osmanlı imparatorluğu, 19. Yüzyılda dünya şartlarının kaçınılmaz sonucu olarak önemli değişimler göstermiştir. Tanzimat dönemi ile sistematik bir hale gelen bu değişim, şehirleri de etkilemiştir. Dini, siyasi ve ticari alanların tümüne tek bir siyasal iktidarın hakim olması şehre Cuma camisiyle belirlenen tek merkezli bir görünüm olarak yansımıştır. 19. yüzyılda Osmanlı devletinin de sahip olduğu bürokratik ve teknolojik gelişmeler şehirlere yeni binalar kazandırmıştır. Demiryolu istasyonları, hükümet konakları, kışlalar, saat kuleleri şehirlerin yeni merkezlerini oluşturmuştur. Devlet bürokrasisinin şehirlerin fiziki varlıklarında neden olduğu bu zorunlu değişim, 19. yüzyıl Osmanlı şehirlerinin heterojen bir yapı kazanmasını sağlamıştır. Bu heterojen yapı yine de şehir merkezlerinin belirlenmesi konusunda benzerlikler taşır. Cuma camisiyle belirlenen geleneksel merkezi, hükümet konağı ile ayırt edilen yenisi izleyecektir. Bundan başka kışla, okul, hastane gibi yapılar birbirlerine geniş ve düz caddelerle bağlanırlar. Bu dönem şehirlerdeki bir başka değişim sokak dokusunda gerçekleşir. Çıkmaz sokaklar açılır, şehir ulaşımında önemli olanlar genişletilir. 19. Yüzyılın en Önemli gelişmelerinden biri olan demiryolu da şehirlere benzer etkilerde bulunur. İstasyon ve hükümet konaklarının çevrelerinde ızgara planlı yeni mahalleler oluşur. 19. yüzyıl'da Osmanlı siyasal iktidarı, otoritesini yeniden üretmek için şehri bir araç olarak keşfetmiştir. Ancak İmparatorluk şehirleri bu dönemi Batı'daki örnekleri gibi tamamlamayacaklardır. Çünkü geçirdikleri değişimi etkileyen faktörler sadece siyasal iktidarın varlığını güvence altına almasıyla ilgili değildir. Bu farklılığı Batı'daki örneklerle karşılaştırıldığında imparatorluğun şehirlerine olan kayıtsız hakimiyeti açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The relationship between the political power and the cities is established upon a mutual impact Some considerable modification can be observed on physcial appearence of cities by the means of commanding political power. The relationship between the inhabitants an the political power is the most significant factor which creates the scene of a city. There are three significant chronological periods for the the cities. First, as the same Rome or Gd Greece, the cities had been established with the plans which had a purpose to make people who are good citizens. In the second period, during the Middle Ages, the cities which are deprived of a state authority had been covered by the castles. During this perod, inhabitants had struggled with the local authority and this struggle had influenced the physical view of the cities; thus several cities which have parte closed eachother. Finally the third period comprises of Modem Ages. In this period, in western world, the power which had taken command of nature before the city will use it to spread and reproduce ite power. However, in Western and Eastern world cities eventually emerged with different pyhsical views after all these three periods. Most influential factor of this is that the inhabitants had different beliefs. The very characteristics of the authority is another factor for this emergence. As a matter of fact, in all the cities were dominated by Ottoman Empire, there appeared a tendency to abandon the castles in which they had once taken refuge, after the fall of Roman Empire. Anothet impact of Pax-ottomanica was a change in the rigid structure of the quarters constituted by the system of nation were typically seen in Islamic cities. Both inhabition of a city in a castle and the system districts determined according to the religious identities are the physical results of a quest for security in a city. The secure atmosphere provided by the Otoman Empire, enabledthe Ottoman cities to survive the so-called periods with a particular structure of there own. The Ottoman empire underwent drastic changes as an inevitable consequence of the circumstances of the world in 1 9*1 century. This cahnge which took a systematic form form with Tanzimat period also effected the cities. The domination of political power on religious, political and commercial areas had reflections as a single central appearence which had been stated with Friday mosque on city. The bureaucratic and technological developments achieved by the Ottoman Empire in the 19*1 century resulted in the construction of new buildings in cities. Railway stations, govermennt houses, barracks, clock lowers, etc. constituted the new city centres. Engendered by the state bureaucracies, these inevitable transformations in the urban physical structures caused the 19th century Ottoman cities procure a heterogeneous character. However, this heterogeneity still acquired a common property in the terms of the organisation of the city centres:while the old centres were marked by the Friday mosque following the traditional pattern, the new ones became distinguished by the goverment houses. Besides, buildings such as barracks, schools and hospitals were interconnected by large and straight avenues. Another part of the transformation was the change in the street patterns. Blind alleys were opened, and streets that had particular importance in urban transportation were enlarged. Railway roads as crucial elements of the new urban structures began to evolve around the new railway stations and goverment houses. This period signifies the discovery of the city as an instrument in the reproduction of the political authority by the Ottoman Empire. However, it is still crucial not to see these transformations as similiar to ones in the cities of the Western World, since the factors underlying them were not solely related with the will of the political power to guarantee its own existence. What is important here is to understand the greater political governance exercised by the Empire on its cities when compared to Western examples.