3D geometry and kinematics of the Büyük Menderes Graben
Büyük Menderes Grabeni'nin 3B geometrisi ve kinematiği
- Tez No: 973791
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETDİN KAYMAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Büyük Menderes Grabeni (BMG), Batı Anadolu'nun aktif normal faylanma ve karmaşık bir yapısal evrimle karakterize olmuş en belirgin açılmalı havzalarından biridir. Grabenin daha önce önerilen geometrisi ve kinematik özellikleri genel olarak yüzey verilerine dayanmaktadır ve bu veriler üçüncü boyutu içermemektedir. Bu tezin amacı, BMG'nin Aydın ili ve Kuyucak ilçesi arasında kalan kesimindeki kinematiğini ve yapısal evrimini 2B sismik yansıma verileri ve kuyu logu bilgileri kullanarak ortaya koymaktır. Sismik yorumlama ve zaman-derinlik dönüşümü ile havza içindeki ana fay setleri ve stratigrafik sınırlar belirlenmiş ve üç boyutlu olarak modellenmiştir. Çalışma, fay karakteristikleri ve geometrilerine, ayrıca faylanma ile sedimantasyon ilişkisine odaklanmakta ve yaygın açılmalı havza yapısal modelleri ile bu özellikleri ilişkilendirmektedir. Havzayı sınırlayan fayların güncel tektonik aktivitesi üzerine yorum yapabilmek için GPS ve InSAR verileri de çalışmada kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar, BMG'nin çok evreli bir deformasyon geçirdiğini ve özellikle grabenin güney kenar fayı ile kontrol edildiğini; havzanın genel yapısının ise önceki yorumlardan daha karmaşık olduğunu ortaya koymaktadır. Bu araştırma, Batı Anadolu'daki açılmalı tektoniğin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlamakta ve BMG boyunca fay dinamiklerine yönelik gelecekte yapılacak çalışmalara temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Büyük Menderes Graben (BMG) is one of the most prominent extensional basins in Western Anatolia, characterized by active normal faulting and complex structural evolution. The previously suggested geometry and kinematic characteristics of the basin are generally based on surface data, which lacks the third dimension. The aim of this thesis is to unravel the kinematics and structural evolution of the BMG between Aydın Province and Kuyucak district, using 2D seismic reflection data and well log information. Through seismic interpretation and time-to-depth conversion, key fault sets and stratigraphic boundaries within the basin were identified and modeled in 3D. The study focuses on the fault characteristics and geometries, as well as the relationship between faulting and sedimentation, correlated with the common structural styles of the extensional basins. To complement the present-day activity of the graben-bounding faults, GPS and InSAR datasets were also utilized in the study. Results suggest that the BMG experienced a multi-stage deformation dominated by the southern graben-bounding fault, where the general structure of the basin is more complex than previously suggested. This research contributes to a better understanding of extensional tectonics in Western Anatolia, providing a basis for future studies involving the fault dynamics across the BMG.