Nano kaplamanın kaide materyallerinin yüzey özelliklerine, renk değişimine ve mikrobiyal tutuluma etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of nano coating on surface properties, color change, and microbial adhesion to denture base materials
  1. Tez No: 973792
  2. Yazar: MERVE KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA BAYINDIR, PROF. DR. CORTINO SUKOTJO
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı, titanyum dioksit (TiO2) nano kaplamanın, geleneksel ve eksiltmeli yöntemle üretilen kaide materyallerinin yüzey özelliklerine, renk değişimine ve yüzeylerindeki mikrobiyal tutuluma etkisinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: İki farklı renkte (orijinal pembe ve koyu pembe), iki farklı yöntemle (geleneksel ve eksiltmeli) üretilen örneklerin sayıca yarısının yüzeyleri atomik katman biriktirme yöntemi (ALD) ile nano boyutta TiO2 ile kaplanmış, diğer yarısının yüzeyi ise kaplanmamış olup, toplamda sekiz adet grup oluşturulmuştur. Her bir gruptaki örneklerin yüzey pürüzlülüğü, yüzey sertliği, renk değerleri ve yüzeylerindeki Candida albicans (C. albicans) tutulumu ölçülmüştür. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi, faktöriyel ve iki yönlü varyans analizi ve Pearson korelasyon testi ile yapılmıştır (α <0.05). Bulgular: Kaide materyalinin üretim şekli ve yüzeyinin kaplanma durumu, materyallerin yüzey pürüzlülüğünü, yüzey sertliğini ve yüzeylerindeki C. albicans tutulumunu istatistiksel olarak anlamlı şekilde etkilemiştir (p<0.001). Kaidelerin yüzey pürüzlülüğü ile yüzeylerindeki C. albicans sayıları arasında istatistiksel olarak anlamlı, pozitif yönde ilişki bulunmuştur (p<0.001, r=0.983). Kaide materyalinin rengi ve yüzeyinin kaplanma durumu, materyallerin L*, a*, b* değerlerini istatistiksel olarak anlamlı şekilde etkilerken (p<0.001), üretim şekli anlamlı şekilde etkilememiştir (p>0.05). Kaide materyalinin rengi, materyaldeki renk değişim (ΔE00) değerlerini istatistiksel olarak anlamlı şekilde etkilerken (p<0.001), üretim şekli anlamlı şekilde etkilememiştir (p>0.05). Sonuç: Eksiltmeli yöntemle üretilen ve yüzeyi TiO2 ile kaplanmış kaide materyallerinin yüzey pürüzlülüğü ve yüzeyindeki C. albicans sayısı, geleneksel yöntemle üretilen ve yüzeyi kaplanmamış kaide materyallerinden daha düşük, yüzey msertliği ise daha yüksek bulunmuştur. Orijinal pembe renkteki ve yüzeyi TiO2 ile kaplanmış kaidelerin ortalama L*, a*, b* değerleri, koyu pembe renkteki ve yüzeyi kaplanmamışlardan daha yüksek bulunmuştur. Koyu pembe renkteki kaidelerin ortalama ΔE00 değerleri, orijinal pembe renktekilerden daha büyük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this thesis was to investigate the effect of titanium dioxide (TiO2) nano-coating on the surface properties, color change, and microbial adhesion on the surface of the denture base materials produced by conventional and subtractive methods. Material and Method: All specimens were produced in two different shades (original pink and dark pink) and by two different methods (conventional and subtractive). The surfaces of half the number of samples were coated with TiO2 using the atomic layer deposition (ALD) method, while the other half were not coated, and a total of eight groups were created. Surface roughness, surface hardness, color values, and Candida albicans (C. albicans) adhesion of each specimen were measured. The obtained data were analyzed using factorial and two-way analysis of variance, and Pearson correlation test (α<0.05). Results: The production method and surface coating of denture base material statistically significantly affected the materials' surface roughness, surface microhardness, and C. albicans adhesion on the surface (p<0.001). There was a statistically significant, positive correlation between the surface roughness of the denture base and the number of C. albicans cells on the surface (p<0.001, r=0.983). The shade and surface coating of the base material statistically significantly affected the L* a*, b* values (p<0.001), while the production method did not (p>0.05). The shade of the denture base material statistically significantly affected the color change (ΔE00) values (p<0.001), whereas the production method did not have a significant effect (p>0.05). Conclusion: The surface roughness and the number of C. albicans on the surface of the milled and TiO2-coated denture base materials were found to be lower, and the surface hardness was higher than that of the conventional and uncoated denture base materials. The mean L*, a*, b* values of the original pink and TiO2-coated denture base materials were higher than those of the dark pink and uncoated denture bases. The mean ΔE00 values of the dark pink denture base materials were found to be higher than those of the original pink color.