Hemşirelerin kanıta dayalı uygulamalara yönelik tutumları ve iş doyumları ile ilişkisi
Nurses' attitudes toward evidence-based practices and their relationship with job satisfaction
  1. Tez No: 973793
  2. Yazar: MERVE KARADENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEFTUN AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, hemşirelerin kanıta dayalı uygulamalara yönelik tutumları ve iş doyumları ile ilişkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirildi. Araştırma, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı niteliktedir. Araştırmanın evrenini İstanbul İl'inde bulunan bir eğitim ve araştırma hastanesinde aktif olarak çalışan 391 hemşire oluşturdu. Araştırmada örneklem büyüklüğü, G*Power 3.1.9.4 programı ile minimum 200 olarak hesaplanmış olup olası veri kayıpları göz önünde bulundurularak %10 artırıldı ve örneklem sayısı 220 hemşire olarak belirlendi. Çalışma, dahil edilme kriterlerini karşılayan toplam 228 hemşire ile tamamlandı. Veri toplama aracı olarak 'Tanıtıcı Bilgi Formu', 'Kanıta Dayalı Hemşireliğe Yönelik Tutum Ölçeği' ve 'Hemşire İş Doyum Ölçeği' kullanıldı. Veriler SPSS 20 programı aracılığıyla analiz edildi. Araştırma bulgularına göre, hemşirelerin kanıta dayalı hemşireliğe yönelik genel tutum düzeylerinin yüksek (59,49±10,11), iş doyumu düzeylerinin ise orta düzeyde (3,26±0,70) olduğu saptandı. Ayrıca, genel tutum puanı ile iş doyumu arasında istatiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde orta düzeyde bir ilişki olduğu belirlendi (r=0.401, p<0.001). Elde edilen bulgular, hemşirelerin kanıta dayalı uygulamalara yönelik olumlu tutumlarının, mesleki doyumlarını artırabileceğini gösterdi. Bu doğrultuda, hemşirelerde klinik ortamlarda kanıta dayalı uygulama kültürünün geliştirilmesi, yönetsel destek sağlanması ve sürekli mesleki gelişimin teşvik edilmesinin önemli olduğu görüldü. Bu çalışmanın, hemşirelik hizmetlerinin niteliğini artırmaya yönelik politika ve stratejilere katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between nurses' attitudes toward evidence-based practices and their job satisfaction. The research was descriptive and correlational in design. The population of the study consisted of 391 nurses actively working in a training and research hospital located in Istanbul province. The sample size was calculated as a minimum of 200 using the G*Power 3.1.9.4 program. Considering possible data loss, the sample was increased by 10%, and the final sample size was set at 220 nurses. The study was completed with a total of 228 nurses who met the inclusion criteria. The data were collected using the“Descriptive Information Form,”the“Attitude Towards Evidence-Based Nursing Scale,”and the“Nurse Job Satisfaction Scale.”Data were analyzed with the SPSS 20 software package. According to the findings, nurses' overall attitude levels toward evidence-based nursing were high (59.49±10.11), whereas their job satisfaction levels were at a moderate level (3.26±0.70). Moreover, a statistically significant and moderately positive correlation was found between the total attitude score and job satisfaction (r = 0.401, p < 0.001). The findings indicated that nurses' positive attitudes toward evidence-based practices may enhance their job satisfaction. In this regard, it is important to foster a culture of evidence-based practice in clinical settings, provide managerial support, and encourage continuous professional development among nurses. This study is expected to contribute to policies and strategies aimed at improving the quality of nursing services.