C1010 çelik üzerine akımsız kaplama yöntemi ile Nano Ni-B-Sn kaplamanın hazırlanması
Preparation of nano Ni-B-Sn coating by electroless plating method on C1010 carbon steel
- Tez No: 845502
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNÇ TÜKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, C1010 çelik üzerine, akımsız kaplama yöntemi ile nikel-bor-kalay alaşımı biriktirilmiştir. Kaplama sonrası uygulanan ısıl işlem süresi, daldırma süresi, indirgeme maddesinin derişimi ve kalay iyon kaynağı miktarlarının kaplama işlemine etkisi detaylı olarak incelenmiştir. Tüm bu değişkenlerin, çeliğin korozyonu üzerindeki etkinlikleri belirlenmiştir. Elde edilen kaplamaların korozyon davranışları, alternatif akım (AC) elektrokimyasal impedans spektroskopisi ve potansiyodinamik polarizasyon ölçümleri ile %1'lik NaCl çözeltisinde incelenmiştir. Morfolojik ve kristalografik özellikleri ayrıntılı bir şekilde SEM-EDX ve XRD teknikleri kullanılarak belirlenmiştir. Bu çalışmalar sonucunda C1010 çelik üzerine elde edilen Ni-B-Sn filmi için en uygun kaplama koşulları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, nickel-boron-tin alloy was deposited on C1010 steel by electroless plating method. The effects of heat treatment time, immersion time, concentration of reducing agent and amount of tin ion source were examined in detail. The effects of all these variables on the corrosion of steel were examined. The corrosion behaviors of the obtained coatings were examined in 1% NaCl solution by alternative current (AC) electrochemical impedance spectroscopy and potentiodynamic polarization measurements. Morphological and crystallographic properties were investigated in detail using SEM-EDX and XRD techniques. As a result of these studies, suitable conditions were determined for the Ni-B-Sn coating obtained on C1010 steel.